• Mobilne planetarium w naszej szkole

          • W dniu 02.10.2019 r. naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium. Tego dnia  każda klasa miała możliwość uczestniczenia w  zajęciach z  astronomii.  „ Pani astronom" opowiadała  o spadających gwiazdach, pokazywała  meteory oraz wyjaśniała zasady działania gigantycznej lupy. Następnie uczniowie zostali zaproszeni na seans  do ogromnego namiotu - planetarium. Tutaj odbyli podróż po wszechświecie. Obserwowali i "zwiedzali" planety Układu SłonecznegoPokazy dostarczyły niezapomnianych wrażeń i rozbudziły wyobraźnię uczniów.

          • Akcja "Sprzątanie świata"

          • Jak co roku we wrześniu, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji „Sprzątanie świata”. Temat tegorocznej edycji to: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"
            Solidaryzując się z wszystkimi, którzy pragną przeciwdziałać zaśmieceniu i niszczeniu środowiska, uczniowie podjęli działania, dzięki którym nauczą siebie i innych, jak ograniczać ilość niepotrzebnych odpadów. Sprzątaliśmy teren wokół szkoły, pobocza dróg, las. Cieszymy się, że w tym roku śmieci było mniej. Niestety w okolicach zabudowań nadal jest ich sporo. Postanowiliśmy więc promować w naszej szkole i okolicy nie śmiecenie- mniej jednorazowych reklamówek i segregowanie śmieci.

          • Narodowe Czytanie 2019

          • 6 września, w wyjątkowej scenerii, koło groty Najświętszej Marii Panny w Krasocinie, odbyło się Narodowe Czytanie. Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie po raz szósty włączyła się w akcję zainaugurowaną przez parę prezydencką. Tegoroczne czytanie rozpoczął gość specjalny, pisarka Monika Sawicka, znana z powieści „Kolorowych snów”, „Kruchość porcelany”. Naszą placówkę reprezentowała dyrektor szkoły, pani Zdzisława Mąkosa wraz z uczennicą klasy VII Katarzyną Lewandowską, które czytały fragmenty noweli „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej. 

          • Uroczyste rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020

          • 2 września 2019r. dyrektor szkoły, pani Zdzisława Mąkosa, powitała uczniów w nowym roku szkolnym i życzyła im, aby czas spędzony w placówce był nie tylko pracowity, ale i radosny. Nauczycielom życzyła zdrowia, sukcesów i wielu powodów do radości. Rodzicom zaś, zadowolenia ze swoich dzieci, dobrej współpracy ze szkołą. Następnie ogłoszono wyniki konkursów ekologicznych dotyczącch nakrętek i zużytych baterii  oraz wręczono nagrody.

          • Świętokrzyska Liga Badmintona- etap powiatowy

          • Nasi uczniowie znów na podium- grupa starsza na pierwszym miejscu, a młodsi na trzecim. Do sukcesu przyczynili się uczniowie, którzy w klasyfikacji indywidualnej zajęli następujące miejsca:
            grupa starsza:
            I- Robak Natalia- kl. VIII, II- Wijas Oliwia- kl. VIII, I- Sobczyk Dominik- kl. VII, IV- Wojtasiński Szymon- kl. VIII

            grupa młodsza:

            III- Włodarczyk Julia- kl. VI, IV- Uranek Martyna- kl. VI, IV- Jamorski Filip- kl. IV

            Zwycięzcom indywidualnym i drużynowym etapu powiatowego Świętokrzyskiej Ligi Badmintona serdecznie gratulujemy.

          • Wycieczka do Zakopanego

          • W dniach 3- 5 czerwca 2019 roku uczniowie klasy VI wzięli udział w wycieczce do Zakopanego. Już w pierwszym dniu  mieli okazję wykazać się swoją sprawnością- pokonali 20 km drogi nad Morskie Oko. Opłacało się. Widoki były przepiękne, a satysfakcja z pokonania swoich słabości jeszcze większa. Następnego dnia uczestnicy wycieczki wędrowali Doliną Kościeliską. Zwiedzając Wąwóz Kraków i Jaskinię Mroźną mogli znów zmierzyć się z własnymi słabościami- strachem i zmęczeniem. Ukoronowaniem wszystkich przyjemności była wizyta na basenie termalnym. Zabawie nie było końca. Wszystkim dopisywały humory. Z utęsknieniem czekamy na kolejną wycieczkę, oczywiście kilkudniową.

             

          • ...w góry...

          • W dniach 5-7 czerwca 2019 r. odbyła się wycieczka w Beskid Śląski z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Bukowie i Czostkowie. Pierwszym punktem w programie wycieczki była Pszczyna. Młodzież zwiedziła tam piękny barokowy  pałac oraz pełen niezwykle malowniczych roślin i krzewów park.  Uczniowie odwiedzili zagrodę żubrów a także mini zoo.Następnego dnia  wyciągiem wjechali na szczyt Skrzyczne (1257m n.p.m.). Potem zachwycając się pięknymi widokami, przeszli 13 kilometrowym szlakiem ze  Skrzycznego przez Małe Skrzyczne i Malinowską Skałę, schodząc do Wisły. Kolejnym punktem w programie wycieczki była Wisła, Malinka, skocznia im. Adama Małysza, a także muzeum. Zwiedzając muzeum Adama Małysza mogli z bliska podziwiać wszystkie jego  sportowe trofea. Wielu uczniów było pod dużym wrażeniem ogromu sukcesów polskiego skoczka. W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zdobyli jeszcze  dwa szczyty w Beskidzie Śląskim -Szyndzielnię i Klimczok, które są położone   w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała. Zdobycie Szyndzielni  uatrakcyjniła kolejka gondolowa, z której roztaczał się przepiękny widok na okolicę.

            Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i doświadczeń na szlakach górskich.

          • "Henryk Sienkiewicz w oczach uczniów"

          • Dużym sukcesem zakokończył się udział uczniów naszej szkoły w konkursach zorganizowanych przez Zespół Placówek Oświatowych im. Henryka Sienkiewicz w Koniecznie. 

            Ada Dyksińska, Sara Janikowska zdobywając I miejsca stanęły na najwyższym stopniu podium. II miejsce zdobyli Zuzanna Włodarczyk i Błażej Dyksiński. III miejsce przypadło Zuzannie Jaśkiewicz, uczennicy klasy VI. Ponadto Komisja Konkursowa wyróżniła pracę Julii Włodarczyk.

            Gratulujemy!

          • "Bezpieczny wypoczynek nad wodą"

          • Ada Dyksińska, uczennica klasy V zodbyła I miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Zarząd Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponadto Komisja Konkursowa wyróżniła pracę ucznia klasy I Krystianka Knapa.

            Gratulujemy!

          • IV Gminny Konkurs Czytelniczy

          • W tym roku już po raz czwarty odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas I-III ze szkół podstawowych z gminy Krasocin. Tematyka tegorocznej edycji konkursu obejmowała znajomość książki „Z piaskownicy w świat” Grzegorza Kasdepke. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych w: Bukowie, Cieślach, Czostkowie, Krasocinie, Mieczynie, Olesznie oraz ze Szkoły Filialnej w Brygidowie.

            Miło nam poinformować, że w/w konkursie Zuzanna Robak (uczennica klasy III) zajęła II miejsce.

            Gratulujemy!!!

          • Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

          • Oliwier Włodarczyk, uczeń klasy VII, zdobył wyróżnienie w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi". Praca Oliwiera zajęła I miejsce w etapie powiatowym w/w konkursu.

            Gratulujemy!!!

          • Turniej Trójboju Lekkoatletycznego Dziewcząt i Chłopców

          • 30 maja drużyna chłopców z klasy VIII  ( Michał Uranek, Szymon Wojtasiński, Błażej Dyksiński, Tobiasz Banasik) zwyciężyła w Turnieju Trójboju Lekkoatletycznego, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kozłowie.

            Drużyna dziewcząt w składzie: Zuzanna Jaśkiewicz, Julia Włodarczyk z klasy VI, oraz Zuzanna Włodarczyk i Natalia Robak z klasy VIII zajęła III miejsce.

            W rywalizacji indywidualnej w kategorii chłopców Szymon Wojtasiński uplasował się na II miejscu, a w kategorii dziewcząt III miejsce zdobyła Zuzanna Włodarczyk.

            Zwycięzcom GRATULUJEMY!

        • Wojewódzki Konkurs wiedzy o Janie Pawle II  „Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”.
          • Wojewódzki Konkurs wiedzy o Janie Pawle II „Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”.

          • W piątek, 17 maja 2019 r., drużyna uczniów z klasy IV w składzie: Aleksandra Jaśkiewicz, Zuzanna Wijas i Alan Robak zajęła III miejsce w XI Wojewódzkim Konkursie „Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”. W tym roku w konkursie wzięły udział  22 szkoły z województwa świętokrzyskiego.

            Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać 6 zadań. Pisali test sprawdzający ich wiedzę
            o Janie Pawle II, objaśniali słownictwo związane z pontyfikatem papieża, rozwiązywali krzyżówkę, uzupełniali słowa ,,Barki” , łączyli wydarzenia z  ich datami. Jedną najtrudniejszych
              konkurencji okazało się układanie z rozsypanki wyrazowej znanych sentencji autorstwa papieża. Wymagało to nie tylko  znajomości życiorysu Papieża Polaka, ale również jego nauczania.

            Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy na temat swego Patrona. Do zwycięskiej drużyny zabrakło im 1 punktu, a w walce o II miejsce przegrali dopiero podczas dogrywki.

            ZUZI, OLI I ALANOWI GRATULUJEMY I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW.

          • XXIV Diecezjalny Konkurs Biblijny

          • Laureatki XXIV Diecezjalnego Konkursu Biblijnego – Maja Wrona, Ada Dyksińska, Daria Kaczmarczyk oraz laureat w  Konkursie Prac Plastycznych Diecezji Kieleckiej Maciej Robak

            Nasz Patron  Święty Jan Paweł II powiedział - Pismo Święte, jest jak orzeźwiająca woda i jak pożywienie, którym karmi się człowiek wierzący. Dlatego zachęcam wszystkich do jak najbliższych i najczęstszych kontaktów ze Słowem Bożym, do otwarcia się na jego działanie, na jego uzdrawiającą i stwórczą moc. 

            Pamiętając  słowa Ojca Świętego, cieszymy się, że również uczniowie naszej szkoły chętnie czytają Pismo Święte i wykazują się bardzo dobrą znajomością Jego treści, o czym świadczą coroczne wyniki konkursów biblijnych.

            Również w tym roku 9 maja 2019 r. trzy  uczennice z naszej szkoły wzięły udział w finale XXIV Diecezjalnego Konkursu Biblijnego, który odbył się w Kielcach. Tematem tegorocznych zmagań konkursowych była Ewangelia według świętego Mateusza wraz ze wstępem i przypisami. Droga do finału prowadziła przez etap szkolny oraz etap rejonowy. W sumie we wszystkich etapach wzięło udział ponad 600 uczniów z całej diecezji. W etapie rejonowym, który odbył się 16 marca, wzięło udział pięcioro uczniów z naszej szkoły, przy czym do ścisłego finału zakwalifikowały się trzy uczennice: Maja Wrona z klasy IV, Ada Dyksińska z klasy V i Daria Kaczmarczyk, uczennica klasy VIII. Komisja Konkursowa tytułem laureata nagrodziła 15 uczniów z klas VII – VIII i III klas gimnazjalnych oraz 15 uczniów z klas IV – VI szkoły podstawowej. W tym zaszczytnym gronie znalazły się również wszystkie  trzy uczennice, które zajęły wysokie lokaty.
            Ada Dyksińska zajęła trzecie  miejsce,  Maja Wrona 6 miejsce w kategorii klas IV-VI, natomiast Daria Kaczmarczyk osiągnęła 5 wynik w kategorii klas VII-VIII i klasy III gim.

            Tytuł laureata w  Konkursie Prac Plastycznych Diecezji Kieleckiej zdobył uczeń klasy II  Maciej Robak, który zajął III miejsce. Temat pracy tegorocznego konkursu plastycznego to: ,, Jan Paweł II- Patron Rodziny.

            Uroczysta gala, połączona z wręczeniem nagród, odbędzie się 6 czerwca 2019 r. w WSD w Kielcach.

            Wszystkim laureatom  serdecznie gratulujemy!

          • DRUŻYNOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

          • OLIWIA WIJAS I NATALIA ROBAK ZAJĘŁY II MIEJSCE W FINALE ŚWIĘTOKRZYSKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W DRUŻYNOWYM TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO ROCZNIK 2003- 2005

            21 maja 2019 r. na hali  sportowej  Szkoły  Podstawowej w Bilczy  rozegrany został finał wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych dziewcząt i chłopców w drużynowym turnieju tenisa stołowego rocznik 2003-2005. Organizatorem turnieju jest   Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach.

            W gronie najlepszych tenisistek z województwa świętokrzyskiego już po raz trzeci,  znalazły się również uczennice z naszej szkoły: Oliwia Wijas i Natalia Robak z klasy VIII.

            W tym roku dziewczęta  pokonały reprezentację z SP Iwaniska, PG Słupia, SP Cudzynowice, SP  Secemin. Wszystkie mecze z każdą z tych drużyn zakończyły się  z wynikiem 3:0. Dopiero w meczu finałowym lepsza okazała się  drużyna  ze Szkoły Podstawowej w Porzeczu. Nasze dziewczęta ostatecznie zajęły II miejsce.

            Gratulujemy srebrnego medalu oraz wielkiego ducha walki.

          • Wycieczka do Zatoru - Energylandia

          • 20 maja ósmoklasiści i siódmoklasiści uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Parku Rozrywki w Zatorze. Tu podczas całodniowego pobytu przeżyli niezapomniane chwile na niezliczonych rollercoasterach, karuzelach, widowiskach, bardziej i mniej ekstremalnych urządzeniach. Dzień ten był dla wszystkich uczestników niezwykle emocjonujący i pozwolił na chwilę poczuć zbliżające się wielkimi krokami  wakacje.

        • 16 MAJA - DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
          • 16 MAJA - DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

          • Jan Paweł II to wzór do naśladowania. Również dla  tych, dla których jest jedynie historią. Jak powiedział sam Papież, święci nie przemijają, święci rodzą świętych, dlatego sam w sobie, jako człowiek i święty Kościoła jest godny do naśladowania poprzez swoje ewangeliczne życie i cnoty.  Dzięki temu, że wciąż wracamy do wspomnień o Papieżu Polaku, to również  najmłodsze pokolenie Polaków, także z naszej szkoły,  może odkrywać na nowo postać Jana Pawła II, który zadziwił świat miłością, życzliwością i walką o pokój.

            Jak corocznie w maju, odbyła się w naszej szkole uroczystość poświęcona patronowi świętemu Janowi Pawłowi II. Myślą przewodnią były słowa Ojca Świętego ,, Miłować czynem i prawdą”. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu szkoły w obecności pocztu sztandarowego. Następnie uczniowie klas II- IV pieśnią i słowem przybliżyli sylwetkę Jana Pawła II. Chętni wzięli udział w konkursie wiedzy o życiu i nauce Ojca Świętego.

            Dzień Patrona Szkoły to dzień szczególny – to oddanie czci Ojcu Świętemu, głębsze poznanie jego nauki, szczególnie tej kierowanej do młodych, a także do nauczycieli i wychowawców. Święto Szkoły to również wielka lekcja patriotyzmu, ale także nauka bycia razem.

            Wiemy, że patronat Jana Pawła II zobowiązuje.

            Pragniemy więc w naszym codziennym życiu czerpać przykład z naszego patrona. Chcemy często powracać do skarbca jego myśli, refleksji, rozważań, modlitw, aby odnajdywać w nich prawdę o Bogu i człowieku. Wiemy, że powinniśmy to czynić codziennie, nie tylko z okazji święta szkoły.

        • Finał konkursu pn. „Ekologia, my i region, w którym żyjemy”
          • Finał konkursu pn. „Ekologia, my i region, w którym żyjemy”

          • Uczennice  klasy V:  Zuzanna Jaśkiewicz, Katarzyna Lewandowska, Natalia Szachniewicz oraz Martyna Uranek zakwalifikowały się do  finału konkursu „Ekologia, my  i region, w którym żyjemy”, zorganizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. XXVIII edycja konkursu odbyła się w dniu 25 kwietnia 2019 roku w Wojewódzkim Domu Kultury. W etapie finałowym uczennice rozwiązywały test oraz rozpoznawały chronione gatunki roślin i zwierząt. Dziewczęta zajęły IV miejsce w województwie ( kategoria SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV – VI).  W trakcie oczekiwania na wyniki konkursowe, uczennice uczestniczyły w prelekcji wygłoszonej przez ornitologa, pana Krzysztofa Dudzika, a dotyczącej  bocianów czarnych w województwie świętokrzyskim. Miały także możliwość  spotkania się z francuskimi wolontariuszami Programu Erasmus . 

            Opiekunem uczennic biorących udział w konkursie była pani Sławomira Jambor.