• Światowy Dzień Ziemi

• ​​ „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

Florian Plit​​​​​​​​​​​​​

22 kwietnia obchodzony jest „Światowy Dzień Ziemi”. Tego dnia ludzie jednoczą się w swoich działaniach, aby poprawić stan naszej planety oraz niwelować skutki szkodliwych działań. Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań, gdyż Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, a  my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń.

Nasz szkoła aktywnie włączyła się do tegorocznej akcji „Sprzątania Świata”. Uczniowie, wraz z opiekunami, zaopatrzeni w rękawice ochronne i worki, oczyścili ze śmieci najbliższe otoczenie. Z uwagi ogromne znaczenie ochrony środowiska,  przygotowana została także okolicznościowa gazetka ścienna oraz apel pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Przedstawienie uświadomiło uczniom potrzebę segregacji śmieci. Najmłodsi  dowiedzieli się czym jest recykling, a także jak oszczędzać wodę i energię elektryczną oraz jak dbać o rośliny i zwierzęta. Aby lepiej zrozumieć ideę „Dnia Ziemi”, uczniowie klas młodszych obejrzeli film edukacyjny, na podstawie którego stworzyli „Kodeks Małego Ekologa” i zadeklarowali wypełniać jego zasady.

Obchody Światowego Dnia Ziemi zakończył krótki quiz, podczas którego uczniowie dowiedzieli się ile czasu przeciętnie rozkładają się poszczególne odpady z materiałów papierowych,  szklanych czy z  tworzyw sztucznych.

Kolorem przewodnim Dnia Ziemi był kolor zielony, kolor nadziei, dlatego każdy uczeń miał na sobie coś zielonego.

• Uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2022/2023 z udziałem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

• W dniu 18 kwietnia 2023 roku w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczystość  podsumowania Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2022/2023. W tegorocznych zmaganiach, w 10 konkursach przedmiotowych, wzięło udział 12350 uczniów z województwa świętokrzyskiego, z których wyłoniono 210 Laureatów i 432 Finalistów. W tym zaszczytnym gronie znalazła się uczennica naszej szkoły-Klaudia Raczyńska, Laureatka IV Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki.

Galę zaszczycił swoją obecnością wójt gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński.

Miłym akcentem uroczystości były fanfary w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krasocina.

• Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

• Konkursy organizowane przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach od lat cieszą się dużym  zainteresowaniem. Bierze w nich udział liczne grono uczniów. Niewielu z nich dociera jednak do finału, a zaszczytny tytuł laureata przypada tylko najlepszym w całym województwie.

Z całą pewnością można stwierdzić, że taki sukces to nagroda niezwykle prestiżowa – przynosząca honor nie tylko uczniowi, ale również całej szkole.

Nasi uczniowie co roku próbują sił w konkursowych zmaganiach. Przechodzą oni kolejne etapy, by później zostać finalistą i laureatem. Warto podkreślić, że żadne sukcesy nie biorą się znikąd.  Wyniki są efektem ciężkiej pracy uczniów (pod czujnym okiem nauczycieli) oraz współpracy szkoły z rodzicami. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych podopiecznych, z ich pracowitości, kultury osobistej i pogody ducha. Życzymy im dalszych sukcesów i wytrwałości w osiąganiu obranego celu. Mamy nadzieję, że nadal będą rozwijali swoje talenty i z pasją poszukiwali wartości życia.

Miło nam poinformować, że w roku szkolnym 2022/2023 uczennica klasy VIII, Klaudia Raczyńska, została LAUREATKĄ IV Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki oraz FINALISTKĄ VI Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego. W zacnym gronie FINALISTÓW znależli się także: Maja Wrona(Klasa VIII) - FINALISTKA VI Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego, oraz Dominik Uranek(klasa VIII) - FINALISTA IV Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki.

• "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze" - spotkanie z funkcjonariuszami policji

• W związku z udziałem naszej szkoły w kolejnej już edycji wojewódzkiego konkursu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze", w dniu 12 kwietnia gościliśmy funkcjonariuszy policji: młodszego aspiranta p. Bartłomieja Dąbrowskiego oraz aspiranta sztabowego p. Rafała Tomczyka.

Policjanci zwrócili uwagę na prawne aspekty cyberprzemocy, a także zaprezentowali uczniom film pt. "Cyberprzemoc", w którym podkreślono, niezbyt oczywiste dla wielu ludzi, fakty związane z działalnością w Internecie.  Policjanci uwrażliwiali uczniów na potrzebę kontrolowania informacji zamieszczanych w Internecie- "...kontroluj to, co ludzie mogą znaleźć na twój temat......nigdy nie wiesz kto wykorzysta twoje dane, ty określasz, kim jesteś w sieci". Przypomnieli także zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

• Wielkanoc

• "Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość".

(Jan Paweł II)

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,

przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

Radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół

oraz wesołego "Alleluja".