WIELKANOC
ZOSTAŃ W DOMU
Instrukcja skutecznego mycia rąk
Zachowuj odpowiednią higienę
Podczas epidemii zwrócenie uwagi na zachowanie dobrego stanu zdrowia jest koniecznością, ale może to być dla nas również okazja do zmiany złych nawyków. Dopiero w obliczu zagrożenia wiele osób uświadamia sobie, jak cenne jest zdrowie. Dbajmy więc o odpowiednią podaż płynów (zwłaszcza wody) i spożywanie pełnowartościowych posiłków.
Chyba wszyscy już o tym wiemy, ale na wszelki wypadek przypominamy: prawidłowe i częste mycie rąk to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie COVID -19, a także infekcji wywołanych innymi wirusami. O czym jeszcze warto pamiętać? Między innymi o wietrzeniu mieszkań i domów. Pozwoli to zachować odpowiednią higienę dróg oddechowych. Ciepłe i wilgotne powietrze to idealne środowisko do rozwoju wirusów i bakterii. Nie należy też zapomnieć o odkażaniu powierzchni takich jak telefony, blaty, klamki i unikaniu bezpośredniego dotykania różnych przedmiotów w miejscach publicznych.
Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażone na ogromne ryzyko infekcji.
Dlaczego trzeba myć ręce?
Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90 proc. bakterii. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebne jest niecała minuta.
Jak myć ręce? Podstawowe zasady:
- myj ręce ok. 30 sekund
- rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
- nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
- dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
- pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
- na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem
Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.
https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
Lekcje z Internetu
Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli do zdalnej nauki z uczniami.Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.Więcej informacji na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu
Zdalne nauczanie
Z uwagi na obecną sytuację, prosimy naszych uczniów i ich rodziców o systematyczne logowanie się do e-dziennika. Za pośrednictwem Librusa nauczyciele przesyłają polecenia, zadania i ćwiczenia w ramach zdalnego nauczania. Prosimy o zaangażowanie. Pamiętajmy, że ten okres dwóch tygodni nie jest czasem wolnym od nauki. Ponadto zachęcamy uczniów do korzystania z Platformy Edukacyjnej dostępnej pod adresem: https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/szkola-podstawowa
UWAGA!!!
Rodzicu,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły,
- zadbaj o pozostanie dzieci i młodzieży w domach rodzinnych w okresie przerwy w zajęciach, tak aby zapewnić im bezpieczeństwo i ochronę sanitarną. Pamiętaj, to nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny, w którym Twoje dziecko może brać udział w spotkaniach towarzyskich, odwiedzać znajomych i rodzinę, wyjeżdżać na wycieczki, itp. Ten błąd został popełniony we Włoszech, gdzie młodzież np. wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa.
Uczniu,
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Koronawirus SARS-CoV-2
Ze względu na ryzyko zarażenia koronawirusem, w dniu 12 i 13 marca 2020 r. szkoła prowadzi tylko zajęcia opiekuńczo - wychowawcze. Od 16 marca 2020 r.(poniedziałek) do 25 marca 2020 r. włącznie(środa), wszystkie zajęcia dydaktyczno - wychowawcze są odwołane (szkoła jest zamknięta).
II Gminny Konkurs Informatyczny"Jestem Bezpieczny w Sieci"
20 lutego 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krasocinie odbył się II Gminny Konkurs Informatyczny „Jestem Bezpieczny w Sieci” organizowany przez Szkołę Podstawową w Krasocinie. Celem konkursu było promowanie wśród dzieci idei szacunku dla każdego użytkownika globalnej sieci oraz zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi formami przekazu oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Uczniowie przygotowali infografiki w różnych programach graficznych. Prace reprezentantek naszej szkoły zobyły najwyższe miejsca na podium. Dominika Napora (klasa III) zdobyła I miejsce, praca Ady Dyksińskiej (klasa VI) została nagrodzona II miejscem.
Gratulujemy!
IX Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu
Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami wojewódzkiego konkursu informatycznego zorganizowanego z okazji IX Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu. Komisja Konkursowa przyznała I miejsce Mai Świerczyńskiej, III miejsce Adzie Dyksińskiej.
Gratulujemy!
Dzień Babci i Dziadka
Mimo, że styczeń to miesiąc zimowy, są w nim jednak takie dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo to święto Kochanych Babć i Dziadków. W tym roku ta niecodzienna uroczystość odbyła się 18.01.2020r. W pięknie udekorowanej sali odbyły się popisy aktorskie dzieci. Były występy wokalne, recytatorskie, teatralne. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności, a zgromadzeni goście ze wzruszeniem odbierali życzenia kierowane pod ich adresem. Następnie wnuczęta obdarowały swoich ukochanych dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami. Frekwencja jak co roku była bardzo wysoka. Rodzice dzieci przygotowali dla seniorów poczęstunek. Był wspaniały tort, odśpiewano „ Sto lat”. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka”.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze...video-1579438081.mp4
2
Spotkanie z przedstawicielami policji - bezpieczne ferie
Z racji zbliżających się ferii zimowych odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno - edukacyjne na temat "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”. Policjanci zwrócili dzieciom uwagę na zagrożenia czyhające w trakcie ferii zimowych. Przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali także przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegali przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Funkcjonariusze udzielili wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu.
28 FINAŁ WOŚP
Za nami 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze działania. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce naszych wolontariuszy: Sary Janikowskiej, Zuzanny Jaśkiewicz, Przemysława Grabca i Dominika Sobczyka.
2 524,32 zł to kwota zgomadzona podczas przeprowadzonej w szkole licytacji gadżetów, sprzedaży ciast oraz kwesty do orkiestrowych puszek.
Licytacja - 613,10 zł
Sprzedaż ciast - 593,00 zł
Kwesta - 1318,22 zł
KOLĘDICY MISYJNI DZIĘKUJĄ WSZYSTKIM TYM MIESZKAŃCOM CZOSTKOWA, DĄBRÓWKI, LUDYNI I LUDWINOWA, KTÓRZY PRZYJĘLI ICH DO SWOICH DOMÓW, OKAZALI WSPARCIE, ŻYCZLIWOŚĆ I DOBRE SECE.
Po Bożym Narodzeniu 20 kolędników ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czostkowie w 4 grupach odwiedziło z kolędą mieszkańców Czostkowa, Dąbrówki, Ludyni i Ludwinowa. W tym roku Kolędnicy Misyjni, głosząc Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela, dzielili się radością i wiarą, oraz prosili o zaangażowanie się w obronę tych „najmniejszych” w Amazonii. Zwracali tęż uwagę na potrzebę troski o lasy i przyrodę.
Cztery grupy kolędników podczas 6 dni kolędowania, zebrały 2 797 zł 20 euro i 30 centów. Wszystkie zebrane pieniądze przeznaczyli na pomoc małym mieszkańcom Amazonii.
Sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński przypomniał, że troska zwłaszcza o Amazonię, nazywaną “płucami Ziemi” oraz szerzej o całą przyrodę, była tematem niedawnego Synodu o Amazonii zwołanego przez papieża Franciszka. Ojciec Święty wzywał też do zwiększenia duszpasterskiej opieki nad tamtejszymi społecznościami.
– Ludzie tam żyjący potrzebują wsparcia od braci i sióstr, którzy przyjęli Jezusa Chrystusa. Piękne jest to, że od wielu już lat Kolędnicy Misyjni dedykują swoją posługę głoszenia Dobrej Nowiny od drzwi do drzwi na rzecz jakiejś wspólnoty nieznanych rówieśników. Zbierają też ofiary, które będą służyły tamtejszym dzieciom – powiedział bp Miziński.
Amazonią targają konflikty polegające na częstych inwazjach grup przestępczych na tereny zajmowanie przez Indian. Strach i niepewność
z tym związane nie sprzyjają spokojnemu wzrostowi dzieci – wskazuje s. Bożena Stencel ze zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, misjonarka w brazylijskiej części Amazonii w latach 1999-2018.“Dzieci w Amazonii, jak wszystkie dzieci, chcą być po prostu szczęśliwe.
Jest wiele rzeczy, które temu szczęściu zagrażają, ale jest też ogromny wysiłek Kościoła, żeby im to zapewnić. Misjonarka stwierdziła, że bardzo się cieszy, że akcja kolędników misyjnych może wesprzeć te wysiłki, które już istnieją i rozwinąć nowe”.Pamiętajmy, iż najmniejsza pomoc jest warta więcej niż największe współczucie.
XII GMINNO- PARAFIALNY KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH
Boże Narodzenie to wielka tajemnica naszej wiary, a szopki to nieodłączny element tradycji tychże świąt.
W dniu 19 grudnia 2019 w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie odbył się już po raz XII Gminno- Parafialny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Podobnie jak w poprzednich edycjach, zasadniczym celem konkursu było pobudzanie uczniów do aktywnych działań twórczych oraz kultywowanie obrzędów i tradycji związanych ze świętami Narodzenia Pańskiego
Dwie szopki wytypowane przez komisję spośród tych szopek, które zgłoszono do konkursu na etapie szkolnym reprezentowały naszą szkołę podczas Konkursu Gminnego. Prace naszych uczennic zostały bardzo wysoko ocenione przez jury konkursu.
Zarówno w kategorii klas młodszych (I – IV), oraz w kategorii klas starszych ( V – VIII) , szopki wykonane przez nasze uczennice zajęły II miejsce
Nagrodzone szopki wykonały:
Zuzia Robak i Dominika Napora z klasy IIIOla Jaśkiewicz – uczennica klasy V oraz Zuzia Jaśkiewicz i Julia Włodarczyk z klasy VII
Wszystkim dziewczętom gratulujemy!
WYRÓŻNIENIE DLA FILIPA JAMORSKIEGO W V KONKURSIE NA ŚWIĘTOKRZYSKĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
Budowanie szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny i stary zwyczaj, dużo starszy niż ozdabianie choinki. Tym bardziej smutnym wydaje się być fakt, iż na przestrzeni lat staje się coraz bardziej zapomnianym rytuałem, kojarzonym z odległymi czasami. By przypomnieć tę nieco uśpioną tradycję oraz pokazać, że może ona z powodzeniem funkcjonować również we współczesnym świecie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Muzeum Diecezjalne w Kielcach już po raz piąty są organizatorami konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.
Celem konkursu jest kultywowanie obrzędów i tradycji związanych ze świętami Narodzenia Pańskiego, poznawanie tradycji diecezji kieleckiej, związanej od początków swego istnienia z Ziemią Świętego Krzyża oraz integracja rodziny.
V Diecezjalny Konkurs na Świętokrzyską Szopkę Bożonarodzeniową został rozstrzygnięty w dniu 17 grudnia 2019 r.
Naszą szkołę reprezentował Filip Jamorski uczeń klasy V, który za swą pracę otrzymał wyróżnienie.Gratulujemy!
Boże Narodzenie
Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku.
"Nie wierz we wszystko, co znajdziesz w Internecie"
Zakończyła się dziewiąta edycja projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”, w której wzięła udział, rekordowa liczba – 131 szkół z regionu. Uczniowie świętokrzyskich podstawówek i szkół ponadpodstawowych zaprezentowali, w postaci karty kalendarza, komiksu oraz filmu, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w sieci. Organizatorami projektu byli: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 3 tysiące uczniów z regionu. Prace można było zgłaszać w trzech kategoriach. Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych mieli za zadanie przygotować projekt karty kalendarz na temat: „Internet – Twoje wirtualne okno na świat”. Ich starsi koledzy z klas 4-8 tworzyli komiks na temat „Nie wierz we wszystko, co znajdziesz w Internecie!”, a uczniowie szkół ponadpodstawowych przygotowywali film edukacyjny o takim samym tytule.
Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 13 uczestników z najmłodszej grupy, 11 uczniów z klas 4 – 8 oraz 5 ze szkół ponadpodstawowych. W tej elitarnej grupie znalazły się 2 uczennice naszej szkoły. Julia Bodzioch (klasa III) została wyróżniona, Ada Dyksińska (klasa VI), zdobyła zaszczytne I miejsce.
Organizatorzy projektu zadbali o wartościowe nagrody. Ada Dyksińska otrzymała kamerę GoPro HERO 7 oraz słuchawki Jbl. Julię obdarowano sportową opaską Huawei Band 3Pro.
Gratulujemy!
II GMINNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
Adam Banaszek, uczeń klasy VI, został wyróżniony w II Gminnym Konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową.
Gratulujemy!
MIKOŁAJKI 2019
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana, na szkolnych korytarzach i w klasach, widzieliśmy uczniów ubranych w czerwone, świąteczne sweterki oraz w piękne mikołajkowe czapki. Jakaż była radość, gdy zawitał do nas Mikołaj. Święty przybył w towarzystwie pięknej Śnieżynki i uśmiechniętego Renifera. Dzieci witały go z ogromnym entuzja zmem. W podziękowaniu za prezenty, uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Mikołaj odwiedził także naszą Panią Dyrektor i "grzecznych" Nauczycieli ;) Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za przybycie i prezenty... Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy!
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie