Nawigacja

 • W oczekiwaniu na wiosnę!

  W nocy z 20 na 21 marca słońce wchodzi w znak Barana. Zaczyna się astronomiczna wiosna, pora roku od zarania dziejów oczekiwana z niecierpliwością i witana z radością. Dzieci zaczną wypatrywać pierwszego bociana - zwiastuna wiosny i pójdą topić Marzannę. Śniegi stopnieją, trawa się zazieleni, a ptaki zaczną radośnie ćwierkać. Dziś wiemy, że taka jest kolej rzeczy, ale nasi pradziadowie myśleli trochę inaczej. Sądzili, że wiosna nadejdzie szybciej, jeśli jej w tym pomogą. Dlatego przygotowywali się do niej bardzo starannie.

  Dawniej wierzono, że czwarta niedziela postu poprzedzającego Wielkanoc jest dniem walki zimy z wiosną. Dzień ten określano mianem śmiertelnej niedzieli. Tego dnia dokonywało się zwycięstwo życia nad śmiercią, dzień uzyskiwał przewagę nad nocą a jasność nad ciemnością. Śmiertelna niedziela otwierała ciekawy okres obrzędowy, zwany Śródpościem. Najważniejszym wydarzeniem Śródpościa było topienie Marzanny - personifikacji zimy i śmierci. Marzanna jest zwana również Moreną, Marzaniokiem (na Śląsku), Śmiercichą, Śmiertką, Śmierteczką, Śmiercią (w Wielkopolsce i na Podhalu). Wszystkie nazwy, w mniej lub bardziej dosłowny sposób, odwoływały się do zmory, moru, śmierci, ponieważ Marzanna była uważana właśnie za uosobienie śmierci, zimy i chorób. Powszechne było przekonanie, że jej unicestwienie spowoduje szybkie nadejście wiosny. Topiono ją pod koniec zimy lub tuż po pierwszych symptomach wiosny. Marzannę wynoszono ze wsi całą gromadą, po lub w trakcie zabawy. Niesiono ją ponad głowami albo wieziono na taczce. Kukłę wyobrażającą postać ludzką palono lub wrzucano w nurt rzeki, stawu, jeziora. Topiono ją po uprzednim rozebraniu z szat i wzniesieniu do nieba. Potem Marzannę oddawano wodzie, a właściwie jej władcom, od których zależało powodzenie pracy włożonej w uprawę ziemi. Do Marzanny podchodzono z szacunkiem. Jej resztki rozrzucano po polach, bo wierzono, że dzięki temu ziemia będzie obficiej owocować....(www.bibliotekawszkole.pl)

 • Kolejne spotkanie z teatrem - "Domek z piernika"

  9 marca uczniowie klas I - III mieli okazję pojechać do  włoszczowskiego  Domu Kultury, gdzie Kielecki Teatr Lektur zaprezentował sztukę "Domek z piernika" .  Była to „piękna bajka o dobrym wychowaniu”. Spektakl „Domek z piernika” to historia inspirowana opowieścią o Jasiu i Małgosi. Najmłodsi widzowie mogli zobaczyć połączenie gry aktorskiej z teatrem lalkowym. Na scenie nie zabrakło tańca, śpiewu, a także sprytnie przemycanej nauki oraz sporej dawki wiedzy ekologicznej.

   

 • 8 MARCA - DZIEŃ KOBIET

  Drogie Panie, w dniu Waszego Święta życzymy, abyście odnalazły:
  "W ciszy swoje myśli i marzenia,
  W bliskich osobach siłę i piękno stworzenia,
  W otaczającym świecie radość istnienia,
  W kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia,
  A w sobie miłość".

 • V Grand Prix Powiatu Włoszczowskiego w Tenisie Stołowym

  Uczennice naszej szkoły wzięły udział w V Grand Prix Powiatu  Włoszczowskiego  w Tenisie Stołowym odbywającym się pod  patronatem Starosty Włoszczowskiego Jerzego Suligi. Całość obejmowała cykl czterech turniejów  indywidualnych (rozgrywanych od listopada do lutego), w których mógł wziąć udział każdy miłośnik tej dyscypliny.  10 lutego 2018 r. został rozegrany ostatni turniej, po którym nastąpiło podsumowanie wyników.

  W klasyfikacji generalnej, po czterech turniejach, w kategorii dziewcząt klas IV- VI szkół podstawowych  Zuzanna Jaśkiewicz zajęła II miejsce, a w kategorii dziewcząt klas VII szkół podstawowych i gimnazjów  Natalia Robak zajęła I miejsce, a Oliwia Wijas IV miejsce.

  Wszystkie dziewczęta otrzymały puchary, dyplomy oraz bony pieniężne.

  GRATULUJEMY!!!

 • Ferie zimowe

  Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy.

  Pamiętaj: TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE!

   

  • Informuj opiekunów gdzie dokładnie idziesz i o której godzinie wrócisz
  • Nie noś kluczy, komórki, pieniędzy w widocznym miejscu – to może skusić potencjalnego złodzieja
  • Nie rozmawiaj z obcymi osobami i nie ufaj im
  • Przestrzegaj zasad poruszania się po drodze
  • Do uprawiania sportów zimowych wybieraj miejsca bezpieczne
  • Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne
  • Nikomu nie podawaj swojego adresu zamieszkania, nazwiska, nr telefonu
  • Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym
  • Jeśli ktoś krzywdzi Ciebie lub Twojego kolegę, reaguj natychmiast i zawołaj osobę dorosłą

   

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SMERFNYM LESIE

  Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku. Szczególnie w tych  dniach warto i trzeba składać podziękowania za ciepło, dobro i miłość płynącą z serc babć i dziadków.

  W dniu 25 stycznia w progach naszej szkoły gościło wielu miłych gości. Uczniowie  zaprosili seniorów do „Smerfnego lasu” - sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Przedszkolaki oraz dzieci z klas młodszych poprzez przepełnione radością,  śpiewem, tańcem i muzyką występy artystyczne wyrazili swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla  babć i  dziadziusiów.

  zdjęcia

 • „My też tworzymy kulturę szacunku w sieci”

  Julia Bodzioch (klasa I) i Dawid Paluch (klasa III) wyróżnieni w konkursie wojewódzkim, organizowanym w ramach VII ŚDBI.

  W dniu 5 lutego  2018 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach odbyły się zajęcia warsztatowe, dyskusje panelowe, prezentacje, pogadanki i podsumowanie konkursu „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

  Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu to przedsięwzięcie organizowane już po raz siódmy przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

  Kolejny raz na uroczystości nie zabrakło uczniów naszej szkoły. W bieżącym roku na wyróżnienie wojewódzkiej komisji konkursowej zasłużyła uczennica klasy I – Julia Bodzioch i uczeń klasy III – Dawid Paluch.  

  Gratulujemy!

 • Pasowanie na czytelnika

  W piątek 26 stycznia uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelnika biblioteki. Uroczystość odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krasocinie. Po przywitaniu, dyrektor biblioteki p. Aleksandra Klim przeczytała dzieciom opowiadanie pt. "Księga z białymi stronami z książki". Następnie dzieci złożyły przysięgę poszanowania książek. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia pani dyrektor wręczyła każdemu pierwszoklasiście pamiątkową książkę, kartę czytelnika biblioteki oraz zakładkę z zasadami dbania o książki.

  W drugiej części spotkania najmłodsi zapoznali się z ofertą biblioteki oraz wzięli udział w zabawie fantowej, w której odgadywali tytuły popularnych baśni i bajek. Na koniec dzieci miały czas, by wypożyczyć swoją pierwszą książkę. 

 • „Jeśli, kochasz dzieci, nie pal….odpadami”

  Nasza szkoła przystąpiła do akcji ekologicznej organizowanej przez Fundację Arka - „Jeśli, kochasz dzieci, nie pal….odpadami”. Przeprowadzono pogadanki i dyskusje na temat „Czyste powietrze- zdrowy człowiek”. Zwracano uwagę, że wszyscy ludzie bez względu na swój wiek, są odpowiedzialni za czystość środowiska: powietrza, wody, gleby. Zachęcano do segregowania śmieci. Dzięki ustawieniu w szkole specjalnych pojemników, zakupionych przez Urząd Gminy w Krasocinie, każdy może zachować się jak prawdziwy przyjaciel przyrody- np. plastikowe butelki wrzucić do pojemnika, zamiast do …..pieca. Zakrętki zaś można oddać potrzebującym, chorym dzieciom, dzięki czemu będą mogły uzyskać pomoc w leczeniu lub rehabilitacji.
              Uczniowie wszystkich klas wzięli również udział w szkolnych konkursach: plastycznym, literackim oraz informatycznym. Duży nacisk położono na samodzielność wykonania pracy (plastycznej, literackiej) oraz pomysłowość. Najlepsze prace nagrodzono, ale największą nagrodą dla nas wszystkich będzie czyste powietrze, jeśli wszyscy o nie zadbamy.

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  "Kocham mocno Babcię, Dziadka -
  to nie żarty moi mili.
  Dzisiaj im życzenia składam,
  by sto latek jeszcze żyli".
   
   
  "Kochana Babciu! Jak można pomieścić w sobie, tyle troski, ciepła i miłości. Jak można podarować innym tyle uśmiechu, dobroci i radości. Jak można zdobyć zdolność by w trudnych chwilach nieść pociechę. Jak można powiedz Babciu stać się jak Ty, cudownym człowiekiem?"

  www.wspolczesna.pl
   
   

   
 • "Bajka o dzielnym Szewczyku"

  19 stycznia br. przedszkolaki oraz uczniowie klasy II i III uczestniczyli w spektaklu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa – „Bajka o dzielnym Szewczyku”. Sztuka opowiadała o Szewczyku Dratewce, który pomagał księciu w podróży do zamku złej czarownicy.  Celem tej wyprawy było uwolnienie uwięzionej tam księżniczki Mortadeli. Na oczach widzów książę przeszedł wewnętrzną przemianę; z  zapatrzonego w siebie człowieka, w skorego do pomocy, przyjacielskiego mężczyznę  gotowego walczyć z przeciwnościami losu. W osiągnięciu zamierzonego celu pomogli księciu nowo poznani przyjaciele, których spotkał na swojej drodze.

  Ten pogodny, pełen dynamiki i ciepła teatrzyk pokazał wszystkim widzom, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężać zło i osiągnąć szczęście.  Dużym walorem  przedstawienia była również wspaniała muzyka a także  taniec i śpiew, który spotkał się z wielkim entuzjazmem dzieci.

  Kolejnym atutem przedstawienia była pomysłowa scenografia, fantastyczne kostiumy, efekty specjalne oraz znakomicie dobrane rymowane teksty. Teatr wzbudził  w dzieciach wiele pozytywnych emocji.

 • WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

  Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Michał Uranek (klasa VII) został finalistą I Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego.

  Gratulujemy!

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

   

  Za nami 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzinom za zaangażowanie w tegoroczną akcję. Sprzedając ciasta, organizując kiermasz stroików, loterię fantową oraz licytację gadżetów, a także kwestując nasi wolontariusze zgromadzili 2018 zł.

   

  Jeszcze raz bardzo dziękujemy za gorące serca i otwartą kieszeń.

   

  Siema!

  Organizatorzy

 • „Jeżeli tak uroczyście
  obchodzimy narodzenie Jezusa,
  czynimy to dlatego, aby dać świadectwo,
  że każdy człowiek jest kimś jedynym
  i niepowtarzalnym…”

  Jan Paweł II

  Serdecznych Świąt otulonych
  śniegiem i ciepłem rodzinnym
  oraz spełnienia marzeń i nadziei
  w Nowym 2018 Roku.

   

 • KONKURSY NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPEKĘ BOŻONARODZENIOWĄ ROZSTRZYGNIĘTE!

  W Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie odbył się X  Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.
  Szopka ucznia klasy III,  Filipa Jamorskiego otrzymała III miejsce, a  szopka Oliwiera Włodarczyka, ucznia klasy VI - wyróżnienie.

   

  W dniu 11 grudnia 2017 roku jury konkursu wyłoniło najlepsze prace III Diecezjalnego Konkursu na Świętokrzyską Szopkę Bożonarodzeniową.

  Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły, Karol Dobrzański. Praca ucznia klasy IV zdobyła wyróżnienie. Dodatkowym wyróżnieniem było to, iż biskup kielecki Jan Piotrowski poprosił, aby wylicytować dla Niego szopkę Karola.

   KONKURSY NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPEKĘ BOŻONARODZENIOWĄ ROZSTRZYGNIĘTE! - Obrazek 1

  Gratulujemy!

 • Gminny drużynowy turniej tenisa stołowego

  Dnia 13 grudnia w Szkole Podstawowej w Bukowie został rozegrany drużynowy turniej tenisa stołowego w czterech kategoriach. W trzech z nich uczniowie naszej szkoły  zajęli I miejsce,
  nie pozwalając się pokonać żadnej reprezentacji szkół z naszej gminy.

  Nasi wspaniali tenisiści to:

  Zuzanna Jaśkiewicz  kl. V

  Martyna Uranek  kl. V

  Oliwia Wijas  kl. VII

  Natalia Robak  kl. VII

  Emil Szydłosz  kl. VI

  Dominik Sobczyk  kl. VI

  Gratulujemy!

 • SZLACHETNA PACZKA

   „…Dobroć jest cichym czynieniem tego,
   o czym inni mówią głośno..”

  Jak co roku społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję szlachetnej paczki.
  Wszystkim, którzy  wspomogli akcję swoimi darami z serca DZIĘKUJEMY.

 • „LEPSZY INTERNET ZACZYNA SIĘ OD CIEBIE!”

  „Wszyscy chcemy być bezpieczni w świat cyfrowy wyruszając, wymagajmy więc od innych, lecz od siebie zaczynając” Dzisiaj, w XXI wieku,  bezpieczne korzystanie z Internetu jest prawdziwym wyzwaniem. Już po raz VII Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z  Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego oraz z Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach realizowało Projekt pod hasłem „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2017”. Projekt ma na celu m.in.  upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu, kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka. W tegorocznej edycji wzięło udział 191 szkół z województwa świętokrzyskiego. Spośród 158 prac przesłanych na konkurs, praca Katarzyny Lewandowskiej, uczennicy klasy V  zajęła I miejsce.Kasia w swojej prezentacji zamieściła  krótką wypowiedź, słowa skierowane do rówieśników, o tym jak postępować, aby Internet „był pomocą dla dorosłych i dla dzieci”. W krótkich wierszykach radziła  koleżankom i kolegom jak bezpiecznie surfować w Sieci. W nagrodę otrzymała kamerę Sony 4D oraz smartwatch’a.

  Echo Dnia

  Gratulujemy!

 • 6 grudnia- Mikołajki!!!

 • WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

  Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Błażej Dyksiński, Michał Uranek i Oliwia Wijas (klasa VII) zostali zakwalifikowani do II etapu wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

strona:

Aktualności

Kontakt


 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie
  Czostków 83
  29-105 Krasocin
 • 041 391 70 38

Galeria zdjęć