Laureatki XXIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego - Katarzyna Lewandowska, Daria Kaczmarczyk, Natalia Robak
Laureatki XXIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego - Katarzyna Lewandowska, Daria Kaczmarczyk, Natalia Robak
Zuzanna Jaśkiewicz i Martyna Uranek (klasa V) oraz Natalia Robak i Oliwia Wijas (klasa VII) awansowały do grupy ośmiu najlepszych zespołów w województwie w drużynowym turnieju tenisa stołowego organizowanym przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy
w Kielcach.
W dniu 9 kwietnia 2018 r. uczennice klasy V Zuzanna Jaśkiewicz i Martyna Uranek zagrały w półfinałach wojewódzkich tenisa stołowego w kategorii szkół podstawowych ( rocznik 2007- 2005), który odbył się w Seceminie. Wywalczyły I miejsce, umożliwiając sobie tym samym udział w turnieju finałowym.
10 kwietnia również dziewczęta z klasy VII, Natalia Robak i Oliwia Wijas, walczyły w Staszowie o awans do ósemki najlepszych drużyn w naszym województwie w kategorii klas VII i gimnazjum ( rocznik 2002- 2004). Podczas wszystkich meczy, które zagrały straciły tylko jeden set, wygrywając wszystkie pozostałe. Zdobyły I miejsce, nie pozostawiając swoim rywalkom złudzeń, kto powinien zagrać w turnieju finałowym.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się doskonałą okazją dla uczniów klas IV,V,VI i VII naszej szkoły do jeszcze lepszego poznania historii naszego narodu. Zaczęliśmy od Warszawy. W ciągu trzech dni (4-6.04.2018 r.) obejrzeliśmy najciekawsze zabytki w stolicy. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ważnym punktem naszej wyprawy były Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-parkowy z licznymi zabytkami, założony z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Będąc w Łazienkach, nie mogliśmy pominąć Pomnika Fryderyka Chopina przedstawiającego odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą.
W programie naszej wycieczki było też Stare Miasto wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc na Placu Zamkowym obejrzeliśmy Kolumnę Zygmunta z postacią Zygmunta III Wazy oraz zwiedziliśmy Zamek Królewski. Tu podziwialiśmy bogaty wystrój wnętrz i dzieła sztuki, a wśród nich prawdziwe perełki, choćby takie jak obrazy Rembrandta czy umieszczone w odrębnej Sali Prospektowej pejzaże Warszawy i Wilanowa pędzla Canaletta.
Spośród wielu zabytków, które widzieliśmy na Starym Mieście warto wymienić Archikatedrę św. Jana Chrzciciela – jedną z najstarszych świątyń Warszawy. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja.
W programie naszego zwiedzania znalazł się też królewski Pałac w Wilanowie, ulubiona rezydencja Jana III Sobieskiego.
Niewątpliwą atrakcją naszej wycieczki o nieco innym niż historyczny charakterze, była wizyta w Centrum Nauki Kopernik (największa tego typu placówka edukacyjna w Polsce, a zarazem jedna z najnowocześniejszych w Europie) oraz wzniesiony na EURO 2012 Stadion Narodowy.
Dzięki sprzyjającej pogodzie zwiedzanie największego miasta i stolicy Polski było dla wszystkich uczestników prawdziwą przyjemnością.
Przebieg wycieczki ilustrują także zdjęcia, które można obejrzeć w galerii – zapraszamy!
Kasia Lewandowska, uczennica klasy V, będzie reprezentować Powiat Włoszczowski w eliminacjach wojewódzkich 41 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
12 kwietnia w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie zostały przeprowadzone eliminacje powiatowe OTWP. Trzy uczennice naszej szkoły wywalczyły sobie miejsca na podium.
Katarzyna Lewandowska (klasa V) - I miejsce (grupa uczniów szkół podstawowych)
Oliwia Wijas (klasa VII) - II miejsce (grupa uczniów klas VII i gimnazjum)
Julia Włodarczyk (klasa V) - III miejsce (grupa uczniów szkół podstawowych)
Gratulujemy, a Kasi życzymy sukcesów w zmaganiach wojewódzkich!
Źródło: PT KRUS Włoszczowa
Dwie uczennice naszej szkoły znałazły się w grupie 12 osób nagrodzonych i wyróżnionych w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy". Maja Wrona, uczennica klasy III zdobyła II miejsce, praca Mai Świerczyńskiej (klasa IV) została wyróżniona...więcej
Gratulujemy!
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja".
26 marca uczniowie klas I-III brali udział w interaktywnym widowisku pt. "Szewczyk Dratewka na planie filmowym", przygotowanym przez aktorów Teatru Show z Wrocławia. Śledząc losy tytułowego Szewczyka Dratewki dzieci obserwowały pracę ekipy filmowej na planie zdjęciowym - operatora kamery, realizatora obrazu, dźwiękowca i reżysera. Znana już uczniom historia została opowiedziana obrazem, realizowanym za pomocą kamery, który pojawiał się na telebimie. Największą atrakcją był udział dzieci w realizacji tego widowiska. Dzieci wcielały się w rolę filmowych bohaterów, nasladowały pszczoły, mrówki, kaczki, myśliwych. Aktorskie wystepy dzieci były filmowane i wyświetlane na telebimie. Film nakręcony z udziałem naszych małych aktorów będzie można wkrótce zobaczyć.
3 marca 2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie miał miejsce etap rejonowy XXIII Konkursu Biblijnego Diecezji Kieleckiej, który pozwolił na wyłonienie finalistów. Miło nam poinformować, że wśród tegorocznych finalistów znalazły się 4 uczennice z naszej szkoły. 21 kwietnia 2018r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach będą toczyć zmagania o tytuł laureata.
Finalistkami konkursu zostały: Ada Dyksińska (klasa IV), Katarzyna Lewandowska (klasa V), Daria Kaczmarczyk (klasa VII), Natalia Robak (klasa VII)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W dniu 22 marca w Urzędzie Gminy Krasocin odbyły się gminne eliminacje 41 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
- szkoły podstawowe klasy I - VI,
- szkoły podstawowe klasy VII – VIII i gimnazjum.
Eliminacje składały się z dwóch części; pierwszej pisemnej (test) dla wszystkich uczestników i drugiej – ustnej, dla uczniów zakwalifikowanych do finału.
Miło nam poinformować, że w kategorii "Szkoły podstawowe" pierwsze i drugie miejsce zajęły uczennice naszej szkoły:
I miejsce - Julia Włodarczyk kl. V
II miejsce – Katarzyna Lewandowska kl. V
W drugiej kategorii, I miejsce zdobyła Oliwia Wijas, uczennica klasy VII.
Gratulujemy!
W nocy z 20 na 21 marca słońce wchodzi w znak Barana. Zaczyna się astronomiczna wiosna, pora roku od zarania dziejów oczekiwana z niecierpliwością i witana z radością. Dzieci zaczną wypatrywać pierwszego bociana - zwiastuna wiosny i pójdą topić Marzannę. Śniegi stopnieją, trawa się zazieleni, a ptaki zaczną radośnie ćwierkać. Dziś wiemy, że taka jest kolej rzeczy, ale nasi pradziadowie myśleli trochę inaczej. Sądzili, że wiosna nadejdzie szybciej, jeśli jej w tym pomogą. Dlatego przygotowywali się do niej bardzo starannie.
Dawniej wierzono, że czwarta niedziela postu poprzedzającego Wielkanoc jest dniem walki zimy z wiosną. Dzień ten określano mianem śmiertelnej niedzieli. Tego dnia dokonywało się zwycięstwo życia nad śmiercią, dzień uzyskiwał przewagę nad nocą a jasność nad ciemnością. Śmiertelna niedziela otwierała ciekawy okres obrzędowy, zwany Śródpościem. Najważniejszym wydarzeniem Śródpościa było topienie Marzanny - personifikacji zimy i śmierci. Marzanna jest zwana również Moreną, Marzaniokiem (na Śląsku), Śmiercichą, Śmiertką, Śmierteczką, Śmiercią (w Wielkopolsce i na Podhalu). Wszystkie nazwy, w mniej lub bardziej dosłowny sposób, odwoływały się do zmory, moru, śmierci, ponieważ Marzanna była uważana właśnie za uosobienie śmierci, zimy i chorób. Powszechne było przekonanie, że jej unicestwienie spowoduje szybkie nadejście wiosny. Topiono ją pod koniec zimy lub tuż po pierwszych symptomach wiosny. Marzannę wynoszono ze wsi całą gromadą, po lub w trakcie zabawy. Niesiono ją ponad głowami albo wieziono na taczce. Kukłę wyobrażającą postać ludzką palono lub wrzucano w nurt rzeki, stawu, jeziora. Topiono ją po uprzednim rozebraniu z szat i wzniesieniu do nieba. Potem Marzannę oddawano wodzie, a właściwie jej władcom, od których zależało powodzenie pracy włożonej w uprawę ziemi. Do Marzanny podchodzono z szacunkiem. Jej resztki rozrzucano po polach, bo wierzono, że dzięki temu ziemia będzie obficiej owocować....(www.bibliotekawszkole.pl)
9 marca uczniowie klas I - III mieli okazję pojechać do włoszczowskiego Domu Kultury, gdzie Kielecki Teatr Lektur zaprezentował sztukę "Domek z piernika" . Była to „piękna bajka o dobrym wychowaniu”. Spektakl „Domek z piernika” to historia inspirowana opowieścią o Jasiu i Małgosi. Najmłodsi widzowie mogli zobaczyć połączenie gry aktorskiej z teatrem lalkowym. Na scenie nie zabrakło tańca, śpiewu, a także sprytnie przemycanej nauki oraz sporej dawki wiedzy ekologicznej.
Drogie Panie, w dniu Waszego Święta życzymy, abyście odnalazły:
"W ciszy swoje myśli i marzenia,
W bliskich osobach siłę i piękno stworzenia,
W otaczającym świecie radość istnienia,
W kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia,
A w sobie miłość".
Uczennice naszej szkoły wzięły udział w V Grand Prix Powiatu Włoszczowskiego w Tenisie Stołowym odbywającym się pod patronatem Starosty Włoszczowskiego Jerzego Suligi. Całość obejmowała cykl czterech turniejów indywidualnych (rozgrywanych od listopada do lutego), w których mógł wziąć udział każdy miłośnik tej dyscypliny. 10 lutego 2018 r. został rozegrany ostatni turniej, po którym nastąpiło podsumowanie wyników.
W klasyfikacji generalnej, po czterech turniejach, w kategorii dziewcząt klas IV- VI szkół podstawowych Zuzanna Jaśkiewicz zajęła II miejsce, a w kategorii dziewcząt klas VII szkół podstawowych i gimnazjów Natalia Robak zajęła I miejsce, a Oliwia Wijas IV miejsce.
Wszystkie dziewczęta otrzymały puchary, dyplomy oraz bony pieniężne.
GRATULUJEMY!!!
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy.
Pamiętaj: TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE!
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku. Szczególnie w tych dniach warto i trzeba składać podziękowania za ciepło, dobro i miłość płynącą z serc babć i dziadków.
W dniu 25 stycznia w progach naszej szkoły gościło wielu miłych gości. Uczniowie zaprosili seniorów do „Smerfnego lasu” - sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Przedszkolaki oraz dzieci z klas młodszych poprzez przepełnione radością, śpiewem, tańcem i muzyką występy artystyczne wyrazili swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla babć i dziadziusiów.
Julia Bodzioch (klasa I) i Dawid Paluch (klasa III) wyróżnieni w konkursie wojewódzkim, organizowanym w ramach VII ŚDBI.
W dniu 5 lutego 2018 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach odbyły się zajęcia warsztatowe, dyskusje panelowe, prezentacje, pogadanki i podsumowanie konkursu „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu to przedsięwzięcie organizowane już po raz siódmy przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
Kolejny raz na uroczystości nie zabrakło uczniów naszej szkoły. W bieżącym roku na wyróżnienie wojewódzkiej komisji konkursowej zasłużyła uczennica klasy I – Julia Bodzioch i uczeń klasy III – Dawid Paluch.
Gratulujemy!
W piątek 26 stycznia uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelnika biblioteki. Uroczystość odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krasocinie. Po przywitaniu, dyrektor biblioteki p. Aleksandra Klim przeczytała dzieciom opowiadanie pt. "Księga z białymi stronami z książki". Następnie dzieci złożyły przysięgę poszanowania książek. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia pani dyrektor wręczyła każdemu pierwszoklasiście pamiątkową książkę, kartę czytelnika biblioteki oraz zakładkę z zasadami dbania o książki.
W drugiej części spotkania najmłodsi zapoznali się z ofertą biblioteki oraz wzięli udział w zabawie fantowej, w której odgadywali tytuły popularnych baśni i bajek. Na koniec dzieci miały czas, by wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
Nasza szkoła przystąpiła do akcji ekologicznej organizowanej przez Fundację Arka - „Jeśli, kochasz dzieci, nie pal….odpadami”. Przeprowadzono pogadanki i dyskusje na temat „Czyste powietrze- zdrowy człowiek”. Zwracano uwagę, że wszyscy ludzie bez względu na swój wiek, są odpowiedzialni za czystość środowiska: powietrza, wody, gleby. Zachęcano do segregowania śmieci. Dzięki ustawieniu w szkole specjalnych pojemników, zakupionych przez Urząd Gminy w Krasocinie, każdy może zachować się jak prawdziwy przyjaciel przyrody- np. plastikowe butelki wrzucić do pojemnika, zamiast do …..pieca. Zakrętki zaś można oddać potrzebującym, chorym dzieciom, dzięki czemu będą mogły uzyskać pomoc w leczeniu lub rehabilitacji.
Uczniowie wszystkich klas wzięli również udział w szkolnych konkursach: plastycznym, literackim oraz informatycznym. Duży nacisk położono na samodzielność wykonania pracy (plastycznej, literackiej) oraz pomysłowość. Najlepsze prace nagrodzono, ale największą nagrodą dla nas wszystkich będzie czyste powietrze, jeśli wszyscy o nie zadbamy.
19 stycznia br. przedszkolaki oraz uczniowie klasy II i III uczestniczyli w spektaklu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa – „Bajka o dzielnym Szewczyku”. Sztuka opowiadała o Szewczyku Dratewce, który pomagał księciu w podróży do zamku złej czarownicy. Celem tej wyprawy było uwolnienie uwięzionej tam księżniczki Mortadeli. Na oczach widzów książę przeszedł wewnętrzną przemianę; z zapatrzonego w siebie człowieka, w skorego do pomocy, przyjacielskiego mężczyznę gotowego walczyć z przeciwnościami losu. W osiągnięciu zamierzonego celu pomogli księciu nowo poznani przyjaciele, których spotkał na swojej drodze.
Ten pogodny, pełen dynamiki i ciepła teatrzyk pokazał wszystkim widzom, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężać zło i osiągnąć szczęście. Dużym walorem przedstawienia była również wspaniała muzyka a także taniec i śpiew, który spotkał się z wielkim entuzjazmem dzieci.
Kolejnym atutem przedstawienia była pomysłowa scenografia, fantastyczne kostiumy, efekty specjalne oraz znakomicie dobrane rymowane teksty. Teatr wzbudził w dzieciach wiele pozytywnych emocji.
Powered by aSc EduPage