Dnia 16 kwietnia 2013 r. uczniowie szkoły uczestniczyli w zajęciach o tematyce ekologicznej propagujących działania mające na celu ochronę środowiska oraz krzewiące nawyki proekologiczne. Dzieci obejrzały film anonimowy pt. "Dobre rady na odpady". Po filmie uczniowie mogli wyrazić własne myśli i wyobrażenia na temat ochrony środowiska i segregowania oraz racjonalnego wykorzystania surowców wtórnych. Poznali, utrwalili znaczenie słów: segregowanie, recyklig, utylizacja oraz dowiedziały się co powstaje z odpadów. Osoby chętne mogły spróbować swoich sił w segregowaniu przygotowanych surowców wtórnych.
Zajęcia o tematyce ekologicznej
VIII rocznica śmierci Jana Pawła II
"Janie Pawle II kochamy Ciebie - błogoslaw nam dzisiaj z domu Ojca w niebie"
Uroczystą akademią pod takim właśnie tytułem uczniowie klasy V i VI uczcili pamięć Patrona szkoły - Jana Pawła II. Nie zabrakło w tym dniu ulubinych pieśni Ojca Świętego, wspomnień Jego pełnych życzliwości słow i gestów skierowanych do każdego człowieka, a szczególnie do tego najmniejszego. Najmłodsi uczniowie, znający Jana Pawła II tylko z opowiadań, mogli przybliżyć sobie Jego posatać uczestnicząc w projekcji prezentacji multimedialnej .
Impreaz ekologiczna "Żyję zdrowo, z zgodzie z przyrodą"
W dniu 21 marca 2013 r. w naszej szkole odbyła się impreza ekologiczna pod hasłem „Żyję zdrowo, w zgodzie z przyrodą” .
Na początku rozstrzygnięto konkurs plastyczny („Ponad wszystko dbam o środowisko”) i poetycki („Owoce i warzywa w moim życiu”).Następnie przyznano nagrody uczniom biorącym udział w konkursie „Moje rady na odpady”. Pomysłowość w projektach zabawek wykonanych z odpadów była godna podziwu. W kolejnej części imprezy klasy I- VI rozpoczęły zmagania umysłowo – fizyczne. Były krzyżówki, rebusy, puzzle ekologiczne, wyścigi. Mistrzowie kuchni rozpoznawali owoce i warzywa po smaku i dotyku.
Po wielkich emocjach i wygranej nastąpił poczęstunek własnoręcznie przygotowanych przez uczniów sałatek, surówek, kanapek itd. Odbyła się też zbiórka nakrętek i zużytych baterii zagrażających środowisku. Nie zabrakło również gier i zabaw sportowych.
Sukces Karoliny Kłoczko
Ogromnym sukcesem zakończył się udział naszej uczennicy klasy VI - Karoliny Kłoczko w X Konkursie Humanistycznym. Została ona laureatem tego konkursu. Sukces jej jest tym większy, że jest jedyną laureatką z terenu naszej gminy oraz powiatu włoszczowskiego. Znalazła się w gronie najlepszych świętokrzyskich młodych humanistów. 19 marca br. w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach z rąk Świętokrzyskiego Wicekuratora Oświaty odebrała medal, dyplom, upominek i gratulacje. Karolina, jako laureat konkursu, została zwolniona ze sprawdzianu szóstoklasistów otrzymując komplet punktów.
Wielkie gratulacje dla Karoliny, jej rodziców oraz opiekunów - p. J. Polewczak i p. A. Lechowicz.
Pokaz rycerski grupy "Rekonstrukto"
13 marca gościliśmy w murach naszej szkoły grupę "Rekonstrukto" z Lublina. Aktorzy zaprezentowali uzbrojenie średniowiecznego rycerza oraz opowiedzieli o życiu i zwyczajach ludzi żyjących w tamtej epoce. Odbył się pokaz prawdziwej rycerskiej walki, próba "ciężkiego miecza", prezentacja broni średniowiecznej oraz konkursy. Uczniowie mogli oglądać miecze, korbacze, topory, buzdygany, mogli przymierzyć zbroję rycerską oraz spróbować swoich sił w walce. Zakuwano ich też w dyby, które spodobały się też niektórym nauczycielom. Zabawa była wyśmienita. Takie lekcje historii na żywo są wspaniałym pomysłem na naukę tego przedmiotu.
"Dzień Tuwima" w naszej szkole
W ramach XXI Tygodnia Kultury Języka, 6 marca zorganizowaliśmy szkolny konkurs wiedzy o Julianie Tuwimie. Udział w nim wzięli uczniowie klas IV - VI. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości tego znakomitego poety. Zwyciężyła grupa szóstoklasistek, w składzie: Martyna Dobosz, Karolina Kłoczko i Wiktoria Wrona. Gratulujemy!
Wkrótce odbędzie się szkolny konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima. Zapraszamy do licznego w nim udziału. Nagrody czekają.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
„KSIĄŻKI WITAJĄ UCZNIÓW KLASY I” – pod takim hasłem w bibliotece Szkoły Podstawowej w Czostkowie odbyła się uroczystość PASOWANIA NA CZYTELNIKA uczniów klasy I. Impreza ta od wielu lat weszła już na stałe do kalendarza szkolnego. Co roku nauczyciel biblioteki przygotowuje z uczniami klas starszych inscenizację związaną tematycznie z biblioteką. W tym roku bogaty program „pasowania”, z licznymi atrakcjami dla naszych małych czytelników, przedstawiał się następująco:
- inscenizacja pt. „ Książki witają uczniów klasy I” w wykonaniu uczniów klasy II i III,
- wspólna zabawa przy piosence- Witajcie w naszej bajce,
- wysłuchanie próśb książki,
- odgadywanie zagadek związanych z bohaterami różnych książek,
- wspólne rozwiązanie krzyżówki,
- zwiedzanie biblioteki, zapoznanie z księgozbiorem, regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek,
-odczytanie zalet książki,
- złożenie przyrzeczenia i pasowanie uczniów,
- odbicie dłoni w kronice pasowania,
- wręczenie dyplomów, zakładek do książki, listu do Rodziców i pysznych lizaków,
- samodzielne wybranie książki do czytania.
Miejmy nadzieję, że przez następne lata uczniowie będą chętnie korzystać z biblioteki.
Wizyta w Domu Kultury we Włoszczowie
11 lutego uczniowie klas IV -VI mieli okazję obejrzeć sztukę "Sposób na szkołę", w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Przedstawienie oparte było na powieści Edmunda Niziurskiego pt. "Sposób na Alcybiadesa". Spektakl opowiadał o codziennym życiu w szkole, uczniowskich kłopotach, ciężkiej pracy, nauce, przyjaźni. Wszystkim podobała się niezwykła gra aktorów, dekoracja oraz wesołe piosenki.
Szkolny konkurs na najładniejszy zeszyt
W konkursie wzięło udział 25 uczniów z klas I - VI. Przez całe I półrocze roku szk. 2012/2013 starannie prowadzili oni zeszyty przedmiotowe. Dnia 6 lutego komisja konkursowa wyłoniła i nagrodziła zwycięzców. Oto oni:
klasa I Marcel Pytel, Emil Szydłosz, Oliwier Włodarczyk
klasa II Błażej Dyksiński, Wiktor Ślęzak, Michał Uranek, Oliwia Wijas
klasa III Aleksandra Bodzioch
klasa IV Kamil Świerczyński
klasa V Anna Rajek, Kamila Robak
klasa VI Wiktoria Wrona
Przypominamy, że konkurs nadal trwa. Finał nastąpi w czerwcu.
XXI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
13 stycznia po raz kolejny zagraliśmy z WOŚP. To była piękna niedziela, w czasie której Czostkowianie, mieszkańcy Dąbrówki oraz Ludyni pokazali, jak wielkie mają serca. Na rzecz zakupu sprzętu medycznego, który będzie służył ratowaniu życia dzieci i leczeniu seniorów zebrano kwotę 2107 zł.
Imprezę rozpoczęło przedstawienie bożonarodzeniowe „Skąd ta cała szopka”.
W dniu XXI Finału WOŚP odbyła się zabawa choinkowa, w trakcie której wybierano Miss i Mistera Balu, przeprowadzono konkurs na najładniejszy strój. Wśród dorosłych uczestników imprezy dużą popularnością cieszył się manicure, który misternie wykonywała p. Edyta Simlat. Młodsi gustowali w loterii fantowej. Bezkonkurencyjną - przyciągającą zarówno młodszych, jak i starszych - okazała się, zorganizowana po raz pierwszy w tym roku, licytacja. Wśród licytowanych gadżetów znalazły się m.in.: futbolówka ufundowana przez panią dyrektor szkoły - Zdzisławę Mąkosę, rękawice bramkarskie oraz rakietki do tenisa stołowego ofiarowane przez Radę Gminy Krasocin, śliczne aniołki i bałwanki wykonane przez p. Krystynę Włodarczyk. Bardzo chętnie kupowano szmaciane lalki uszyte przez piątoklasistów. W czasie licytacji sprzedano przepięnego papierowego łabędzia, który na konto WOŚP przyniosła p. Małgorzata Żarnatal. Za "dobrą" cenę wylicytowaliśmy stroiki wielkanocne, ofiarowane przez p. Annę Dobrzańską oraz książkę z bajkami, którą ufundowała p. Bożena Kaczmarczyk.
W przerwach między kolejnymi punktami programu można było wypić kawę, zjeść ciasta domowego wypieku. Przez cały czas trwania imprezy towarzyszył nam zespół SANSET.
Na zaproszenie na tegoroczny finał bardzo licznie odpowiedzieli okoliczni mieszkańcy, za co sedecznie im dziękujemy. Swoją obecnością zaszczycili nas także Wójt Gminy Krasocin - p. Ireneusz Gliściński oraz Przewodniczący Rady Gminy - p. Jacek Włodarczyk, który aktywnie uczestniczył w licytacji.
Miłym akcentem, wieńczącym tegoroczną Orkiestrę, było wysłanie „światełka do nieba”.
Już dziś obiecujemy, że będziemy „grać do końca świata i jeden dzień dłużej”.
Podsumowanie akcji "Góra Grosza"
Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom". Zbiórka monet w naszej szkole trwała od końca listopada do początku stycznia. Udało nam się zebrać 1605 monet o różnych nominałach. Pieniądze komisyjnie przeliczone przekazaliśmy kurierowi. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Góra Grosza”, za hojność, serce okazane dzieciom, które nie mają własnego, normalnego domu i przebywają w domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych czy w rodzinach zastępczych.
Samorząd Uczniowski
XXI FINAŁ WOŚP 13 stycznia 2013r.
XXI FINAŁ WOŚP ODBĘDZIE SIĘ W NIEDZIELĘ 13 STYCZNIA 2013 R. NA SALI GIMNASTYCZNEJ NASZEJ SZKOŁY
STARTUJEMY O 16: 00.
W PROGRAMIE:
1. Jasełka – kl. IV - VI.
2. Kolęda – kl. II - III.
3. Licytacja lalek (prace piątoklasistów) oraz wyrobów rękodzielniczych wykonanych metodą szydełkową.
4. Loteria fantowa – maskotki, książki, biżuteria, kartki okolicznościowe, itp.
5. Konkurs taneczny – mistrz tańca.
6. Wybór Miss i Mistera balu – konkurs na najciekawszy strój karnawałowy w dwóch kategoriach wiekowych.
7. Koncert życzeń.
8. Sprzedaż ciast i napojów.
9. Profesjonalny manicure.
10. Dyskoteka - ZAGRA ZESPÓŁ SANSET
OJ! BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!
Konkurs szopek bożonarodzeniowych
7 grudnia rozstrzygnięty został Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, organizowany przez Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie. W konkursie wzięła udział także nasza szkoła. Tematem przewodnim tegorocznej edycji byli ,,Święci beatyfikowani i kanonizowani przez Błogosławionego Jana Pawła II". Szopka w wykonaniu uczniów z naszej szkoły nawiązywała do ciepła rodzinnego domu, który na wzór Świętej Rodziny stworzyła święta Joanna Beretta Molla. Oryginalność pracy i staranność jej wykonania zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową - szopka w wykonaniu uczniów klas IV - VI zdobyła I miejsce.
Gratulujemy!
WYJAZDOWE MIKOŁAJKI 2012
Tegoroczne "mikołajki" miały nieco inny charakter niż zwykle bo u nas w szkole trwały dłużej. Od samego rana po szkole biegał Mikołaj roznosząc prezenty. Zaraz po dzwonku - klasa II - zaprezentowała swoim młodszym kolegom krótki program artystyczny pt. "6 grudnia" , a 11 grudnia uczniowie z klas I-III pojechali na wycieczkę do Kielc ufundowaną przez Rodziców tj. Świętego Mikołaja . Najpierw było kino i film pt. "Renifer Niko ratuje brata", a potem nie lada gratka dla każdego - Muzeum Zabawek i Zabawy. Jest to największe i zarazem najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Kilka tysięcy eksponatów. Kilkanaście wystaw min. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków czy kolejka elektryczna.Codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum "wylatuje" świętokrzyska Baba Jaga, wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa. Była to niezwykła przygoda. Mogliśmy nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponatów, a nawet pobawić się w kąciku zabaw. Na pamiatkę każdy mógł kupić wybraną zabawkę.Był już zmrok kiedy zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Dziękujemy naszym Rodzicom.
SZLACHETNA PACZKA 2012
SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest Idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.
W SZLACHETNEJ PACZCE prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.
W ramach SZLACHETNEJ PACZKI docieramy z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, takich, które nie mają postawy roszczeniowej, których bieda jest ukryta. W szczególności docieramy do rodzin wielodzietnych, niepełnych, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osób starszych i samotnych, rodzin, których dotknęło nieszczęście oraz takich, których bieda jest niezawiniona.
Opis rodziny, której chcemy pomóc:
Pani Halina (30l.) i pan Andrzej (37l.) wychowują troje dzieci: Kasia (9l.), Piotr (7l.)i Ania (1,5r.). W krótkim odstępie czasowym na rodzinę spadło wiele nieszczęść. Zmarł tata pani Haliny. Następnie pan Andrzej stracił pracę. Niedawno w wyniku pęknięcia wrzodu żołądka mężczyzna przeszedł poważną operację. Po takiej operacji mąż pani Haliny musi przyjmować leki i być pod stałą opieką lekarza. W związku z tym nie jest w stanie podjąć pracy. Pani Halina jest na zasiłku dla bezrobotnych. Opiekuje się dziećmi. Rodzina utrzymuje się z zasiłku dla bezrobotnych, jaki otrzymuje pani Halina (450zł), zasiłku rodzinnego (330zł) oraz zasiłku chorobowego przyznanego dla pana Andrzeja (800zł).
Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania na życie zostaje 1065zł, co w przeliczeniu na jednego
członka rodziny daje 213zł. Najważniejszymi potrzebami rodziny są: ubrania na zimę, żywność oraz środki czystości.
Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione
Andrzejki w naszej szkole
Andrzejki to ludowa tradycja odchodzona nie tylko w Polsce. To taki wieczór, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. W tym roku impreza andrzejkowa w naszej szkole miała miejsce 29 listopada. Wszyscy wspaniale bawili się przy muzyce przygotowanej przez szkolnych DJ. Jednak głównym punktem wieczoru były wróżby andrzejkowe. Przyszłe losy przepowiadano z dat urodzin, wylosowanych kolorów, serc z imionami, odkrywano kubki, rzucano kostkami. Każdy mógł skorzystać z usług wróżek. Po wyczerpujących tańcach, emocjonujących wróżbach, sił do dalszej zabawy dodał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszyscy doskonale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość...no cóż... zawsze może sie spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.
Wycieczka do Fabryki Ozdób Choinkowych "Decora"
27 listopada 2012 roku 19 osobowa grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Fabryki Ozdób Choinkowych ,,Decora” w Miechowie.
Poznaliśmy cykl produkcyjny ozdób choinkowych- począwszy od ręcznego formowania szkła, aż po malowanie. Zwiedzanie zakładu rozpoczęliśmy od dmuchalni, gdzie zapoznano nas z procesem dmuchania szkła. Kolejnym „przystankiem” była srebrzalnia; tu bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji. Zobaczyliśmy także lakiernię i dekoratornię ozdób - obserwowaliśmy, jak wykwalifikowany zespół dekoratorów nadaje bombce wyjątkowy i unikatowy wygląd. Wiemy już, że aby mogła powstać piękna ozdoba choinkowa, trzeba włożyć w jej wykonanie wiele wysiłku i cierpliwości. Mogliśmy się o tym przekonać, uczestnicząc w warsztatach plastycznych - malowaliśmy swoje bombki specjalistycznymi farbami i brokatami. Tegoroczne święta będą na pewno niezapomniane, bowiem na naszych choinkach zawiesimy nasze piękne, kolorowe, własnoręcznie malowane bombki- pamiątki z wycieczki do fabryki ,,Decora”.
Różnorodność ozdób choinkowych i bombek zafascynowała zarówno nas jak i nauczycieli tak bardzo, że w firmowym sklepie rzuciliśmy się w wir zakupów, zatapiając się w cudownych kształtach, bajecznych kolorach, aktualnych trendach, które będą dominować w okresie świątecznym.
25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia.
"Proszę Państwa ,oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Chętnie Państwu łapkę poda.
Nie chce podać? a to szkoda." Jan Brzechwa
25 listopada to dzień, kiedy wszystkie misie mają swój dzień i obchodzą urodziny. Historia tej maskotki rozpoczęła się w 1902 r. kiedy prezydent USA Theodor Roosevelt będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pewien dziennikarz, który uwiecznił sytuację na rysunku wydrukowanym w gazecie. Właściciel sklepu z zabawkami przeczytał gazetę i wpadł na pomysł produkcji pluszowych misiów, które sprzedają się świetnie do dzisiaj. Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole obchodzono po raz pierwszy. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z historią powstania tego dnia, przedstawienie sylwetek misiów, zachęcanie dzieci z klas II i III do wypożyczania i przeczytania książek. Dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki.Na honorowym miejscu posadzono Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.Wszyscy otrzymali znaczki do" krainy misiolandii" i rozpoczęła się zabawa. Dzieci powitała Ada przebrana za misia.Pani Dyrektor przeczytała fragment z książki Kubuś Puchatek. Zebrani wysłuchali opowiadania M. Kownackiej pt. " Stary zielony miś". Były wiersze ( recytowane i czytane) o misiach. Dzieci z ochotą opowiadały o swoich przytulankach, zatańczyły wspólny misiowy taniec. Odbyły się konkursy na największego i najmniejszego misia, czy też najbardziej przytulanego.Podsumowaniem konkursów i zabaw było "małe co nieco" - czyli słodki poczęstunek.Wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki z pluszakami do samodzielnego pokolorowania. To były bardzo przyjemne chwile.
21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień ( ang. World Hello Day) to dość mało rozpowszechnione święto obchodzone 21 listopada. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar mniej polityczny a bardziej społeczny. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 r w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości.Czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej niż zwykła rozmowa. Ideą tego dnia jest sprowokowanie, żeby spojrzeć na codzienność inaczej, skończyć z narzekaniem, dąsaniem się, zapomnieć o nienawiści, zemście, antypatii, wrogości i innych mało przyjemnych słowach. W naszej szkole dzisiaj można było pozdrowić każdego. Wystarczyło wyciąć serce, napisać kilka słów i zawiesić na specjalnie przygotowanej szkolnej gazetce. Radości nie dało się ukryć , kiedy odnalazło się własne imię i pozdrowienia.Uczniowie pamiętali o nauczycielach i pracownikach szkoły. Serc było duuuuużo. Oby każdy następny dzień był tak miły jak dzisiejszy.
"Życzliwym być każdemu wypada, życzliwym być to gratka nie lada, życzliwym być z uśmiechem na twarzy, życzliwym być niech Ci się często zdarzy."
20 listopada - Wizyta w muzeum i kinie
20 listopada uczniowie klasy V i VI odwiedzili Muzeum Diecezjalne w Kielcach, gdzie mieli okazję poznać sztukę średniowieczną. Zajęcia były prowadzone w oparciu o własne zbiory muzeum oraz pokazy multimedialne. Obraz Michała Lancza z Kitzingen "Zaśnięcie Matki Boskiej", Drzwi Gnieźnieńskie, Płyta Orantów oraz budowle w stylu romańskim i gotyckim zachwyciły wszystkich. Ale to nie był koniec atrakcji. Uczniów czekała jeszcze wizyta w kinie "Helios" i projekcja filmu "Bitwa pod Wiedniem". Polska husaria pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego prezentowała się okazale. To był wspaniały dzień.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie