• Projekt

• Matematyka bardziej przyjemniejsza ....

Szkoła uczestniczyła w projekcie "Ugruntowanie i wyrównanie poziomu wiedzy
          matematycznej w klasach IV - VI" organizowanym przez Fundację Edukacyjną 4H w Polsce. Projekt trwał od 30. 03. 2007 r. do 31. 03 . 2008 r.

REALIZACJA PROJEKTU

"Ugruntowanie i wyrównanie poziomu wiedzy matematycznej w klasach IV - VI szkoły podstawowej”

w SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W CZOSTKOWIE

Matematyka jest przedmiotem sprawiającym dzieciom i młodzieży najwięcej trudności szkolnych. Dla niektórych uczniów, zrozumienie jej i sprawne poruszanie się w świecie abstrakcyjnych twierdzeń, działań i pojęć, jak sami mówią, niemal graniczy z cudem. W związku z tym, Fundacja 4H w Polsce,w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, 01.02.2007r. rozpoczęła wdrażanie projektu "Ugruntowanie i wyrównanie poziomu wiedzy matematycznejw klasach IV - VI szkoły podstawowej", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Wypełniając zgłoszenie nie mieliśmy pewności, czy zostaniemy zakwalifikowani do grona szkół biorących udział w projekcie. Po kilkunastu dniach Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie stała się jedną z 60 szkół z terenów wiejskich z całej Polski, w której projekt będzie realizowany. Radość była ogromna, gdyż udało nam się pozyskać kwotę 10 900 zł.

Celem projektu jest realizowanie dodatkowych zajęć wyrównawczych z matematyki, w wymiarze 80 godzin oraz wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów borykających się z trudnościami szkolnymi w zakresie przedmiotów matematyczno - przyrodniczych.

Projekt ten realizowany jest w szkole od kwietnia 2007 r. Zajęcia z matematyki odbywają się na terenie szkoły. Są prowadzone w 15-osobowych grupach (uczniowie klasy 5 i 6), w oparciu

o własne materiały dydaktyczne oraz przygotowane specjalnie na potrzeby projektu. Zakładają one innowacyjne, aktywne metody pracy, angażujące ucznia i jego rodzica oraz dostosowanie wymagań do indywidualnych potrzeb ucznia.

Grupa uczestnicząca w projekcie spotyka się popołudniu dwa razy w tygodniu (we wtorki

i czwartki). Na zajęciach tych uczniowie rozwiązują zadania problemowe z życia codziennego. Atrakcją tych zajęć niewątpliwie są ruchowe zabawy na świeżym powietrzu oraz gry i zagadki matematyczne, krzyżówki i rebusy matematyczne. Oprócz tego uczniowie zmagają się również ze sztuką origami. Na każde spotkanie z grupą przygotowuję nowe i ciekawe zabawy matematyczne. Dzięki takiej formie zajęć można pokazać dzieciom atrakcyjność tego przedmiotu i zainteresować ich matematyką, przede wszystkim dzieci z trudnościami. Dzieciaki odkrywają same, iż matematyka nie jest taka trudna

i nudna. Zajęcia prowadzę w myśl zasady: ”Poprzez zabawę do nauki”. Uczniowie niejednokrotnie mogli się przekonać, że matematykę można wykorzystać nawet w matematycznych zawodach sportowych. Prowadzone zajęcia w plenerze zachęcają uczniów do 100 procentowej frekwencji i uczestniczenia w nich.

Dzięki sponsorom projektu dzieci dostają również różne gadżety, np. czapki, przyrządy matematyczne, breloki odblaskowe, długopisy, itp.
                     Udział w zajęciach jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają również koszty posiłków, Posiłki są urozmaicone (kanapki, bułki słodkie, owoce, soki, batony i gorące kiełbaski, itp), a dzieci są

z tego bardzo zadowolone i w takiej kulinarnej atmosferze kończą się zajęcia i uczestnicy wracają do swoich domów,

Działania związane z projektem potrwają do końca marca 2008r. i przyczynią się do wzrostu kompetencji szkolnych uczniów, wzmocnią więzi pomiędzy szkołą, uczniem i jego rodziną.

Aneta Ślęzak - Siwek

22 listopada 2007 r. (czwartek) naszą szkołę odwiedziła pani Monika Zalewska z Fundacji Edukacyjnej 4H w Polsce - specjalista ds. programów rozwojowych. Miło było Ją gościć, szkoda że tak krótko była wśród nas. Pozostało jedynie pamiątkowe zdjęcie. Zapraszamy ponownie.

Zobacz zdjęcia  w albumie fotograficznym