- Dodatkowe dni wolne
- Wewnątrzszkolny System Oceniania w klasach I -III
- Zestaw podręczników
- Rada Rodziców
- Zestaw programów nauczania
- Zarządzenie w sprawie zasad funkcjonowania stołówki szkolnej
- Program wychowawczo-profilaktyczny
- Wewnątrzszkolny System Oceniania
- Statut
- Sprawdzian szóstoklasisty
- Egzamin ósmoklasisty
- Warunki bezpiecznego pobytu uczniów w szkole
- Podstrona 1
Wewnątrzszkolny System Oceniania w klasach I -III
WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
KLASY I – III
I.ZADANIA ZASAD OCENIANIA:
- Pobudzanie uczniów do systematycznej pracy i rozwoju, wspieranie motywacji.
- Wskazanie kierunku dalszej pracy przez zwrócenie uwagi na sukcesy i braki.
- Rozwijanie poczucia odpowiedzialności ucznia za osobiste postępy.
- Wdrażanie uczniów do samooceny i umiejętności planowania własnego procesu uczenia.
- Dostarczenie rodzicom bieżącej informacji o osiągnięciach ich dzieci.
II.OCENIANIE
- Oceny cząstkowe w skali 1 do 6 mogą zawierać znak „+”
- Bieżące postępy uczniów w klasach I – III mierzy się skala punktową:
1 pkt – bardzo słabo
2 pkt - słabo
3 pkt – wystarczająco
4 pkt – dobrze, zadawalająco
5 pkt – bardzo dobrze
6 pkt – wspaniale
6 pkt otrzymuje uczeń wówczas, jeżeli posiadł wiedzę i umiejętności na wysokim poziomie przewidziane w programie nauczania oraz wykraczające poza program nauczania w danej klasie, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia. Korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji. Biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych. Proponuje rozwiązania niekonwencjonalne. Potrafi samodzielnie wnioskować, uogólniać i dostrzegać związki przyczynowo – skutkowe. Osiąga sukcesy w konkursach, zawodach sportowych.
5 pkt otrzymuje uczeń jeżeli opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania w danej klasie. Sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne ujęte programem nauczania, potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.
4 pkt otrzymuje uczeń wówczas, jeżeli opanował większość wiadomości określonych programem nauczania w danej klasie, na poziomie przekraczającym wymagania zawarte w podstawie programowej. Poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje(wykonuje) typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.
3 pkt otrzymuje uczeń wówczas, jeżeli opanowała w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane w programie nauczania. Może mieć braki w opanowaniu podstawy programowej, ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy w ciągu dalszej nauki. Rozwiązuje (wykonuje) zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności. Przy pomocy nauczyciela wykonuje niektóre zadania.
2 pkt otrzymuje uczeń wówczas, jeżeli słabo opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania w danej klasie na poziomie wymagań zawartych w podstawie programowej, większość zadań wykonuje pod kierunkiem nauczyciela, wymaga dodatkowych wyjaśnień sposobu wykonania pracy, nie przestrzega limitów czasowych, często nie kończy rozpoczętych działań.
1 pkt otrzymuje uczeń wówczas, jeżeli nie opanował wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy. Uczeń nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadania nawet o niewielkim – elementarnym stopniu trudności. Odmawia wykonania zadania, nie próbuje, nie stara się, niszczy prace.
Przy ustalaniu oceny z zakresu edukacji plastyczno – technicznej, muzycznej, wychowania fizycznego należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki przedmiotu (edukacji).
Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.
Ocenianie śródroczne to informowanie o aktywności dziecka, o postępach w rozwoju, o specjalnych uzdolnieniach, o trudnościach, o stanach wewnętrznych przeżyć dziecka i sposobach ich ujawniania; wskazywanie nad czym musi jeszcze intensywniej popracować, by nie dopuścić do rażących braków edukacyjnych (zalecenia dla ucznia do pracy w następnym semestrze).
Ocenianie końcoworoczne to podsumowanie osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym i ustalenie jednej oceny klasyfikacyjnej w formie opisowej; nie zawiera wskazań i zaleceń.
III.FORMY I SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘC EDUKACYJNYCH
- Uczeń oceniany jest zgodnie z przyjętymi wymaganiami w myśl zasad sprawiedliwości. Ocenianie ma charakter wspierający i rozwijający zdolności dziecka.
- Ocenie podlegają:
- czytanie (temp, technika, poprawność, rozumienie) – sprawdzane na bieżąco na tekstach czytanek, wierszy oraz testach czytania ze zrozumieniem,
- pisanie (temp, technika, poprawność, staranność) wyrazów i zdań oraz dłuższych wypowiedzi sprawdzane jest na co dzień w pewnych odstępach czasu, analizując karty pracy, zeszyty uczniów, pisemne wypowiedzi (formy wypowiedzi: opis, list, opowiadanie, zaproszenie, itp. Oraz pisanie z pamięci i ze słuchu),
- mówienie, słuchanie, wiedza o języku – sprawdzane na bieżąco na podstawie wypowiedzi ucznia dotyczących treści przeczytanych i wysłuchanych tekstów, przedstawionych ilustracji oraz własnych przeżyć,
- wiadomości i umiejętności matematyczne w tym obliczenia w obrębie czterech działań matematycznych, wiadomości i umiejętności praktyczne oraz umiejętność rozwiązywania i układania zadań tekstowych sprawdzana jest na bieżąco na podstawie przeprowadzonych kartkówek i sprawdzianów oraz podczas pracy na lekcji,
- wiadomości i umiejętności ucznia oraz jego wysiłek włożony podczas ćwiczeń z zakresu wychowania fizycznego, zaangażowanie w wykonanie prac plastyczno – technicznych i aktywny udział w zajęciach muzycznych – sposób sprawdzania: testy sprawnościowe, prace plastyczno – techniczne, obserwacja stopnia zaangażowania ucznia w zajęcia, wystąpienia wokalne sprawdzające stopień opanowania piosenek, kartkówki sprawdzające stopień opanowania wiadomości muzycznych,
- znajomość świata przyrody – sprawdzeniu umiejętności i wiedzy z tego zakresu służyć będą: odpowiedzi ustne, kartkówki i sprawdziany, obserwacje, wykonywane doświadczenia,
- wiadomości i umiejętności komputerowe – sprawdzenie wiadomości i umiejętności na podstawie wykonywanych ćwiczeń przez uczniów przy komputerze, sprawdziany,
- praca na lekcji:
- ćwiczenia, w tym praktyczne, wykonywane podczas zajęć w formie kontroli osiągania celów operacyjnych lekcji,
- jakość pracy i aktywność na lekcji,
- współpraca w grupie,
- prace domowe:
- bieżące utrwalające lub przygotowujące do opracowania nowej lekcji,
- długoterminowe – stanowiące pracę nad projektem tematycznym,
- prace nieobowiązkowe – będące propozycją poszerzenia wiadomości i umiejętności,
- osiągnięcia w konkursach szkolnych i innych.
IV.W klasach I – III ocenie podlegają:
- edukacja polonistyczna
- język angielski
- edukacja muzyczna
- edukacja plastyczna
- edukacja społeczna
- edukacja przyrodnicza
- edukacja matematyczna
- zajęcia komputerowe
- zajęcia techniczne
- wychowanie fizyczne
V.CZĘSTOTLIWOŚĆ OCENIANIA
W ciągu semestru uczeń powinien uzyskać minimalną ilość ocen bieżących:
1. edukacja polonistyczna – 11
2. język angielski – 5
3. edukacja muzyczna – 5
4. edukacja plastyczna – 6
5. edukacja społeczna – 3
6. edukacja przyrodnicza – 3
7. edukacja matematyczna – 9
8. zajęcia komputerowe – 5
9. zajęcia techniczne – 6
10. wychowanie fizyczne - 7
Kryteria ocen prac pisemnych:
Za sprawdziany i testy uczeń otrzymuje następujące oceny punktowe:
0% - 30% - 1 punkt (bardzo słabo)
31% - 50% - 2 punkty (słabo)
51% - 74% - 3 punkty (wystarczająco)
75% - 90% - 4 punkty (dobrze, zadowalająco)
91% - 99% - 5 punktów (bardzo dobrze)
100% i powyżej – 6 punktów (wspaniale)
Za uzyskanie górnej granicy punktów z danego przedziału procentowego dodaje się do oceny „+”.
Test, praca klasowa – to sprawdzenie wiedzy i umiejętności ucznia po zakończonym dziale programowym lub na koniec semestru, z zakresu całości przerobionego materiału. Test, praca klasowa poprzedzane są powtórzeniem, zapowiedziane co najmniej na tydzień przed terminem i wpisem do dziennika (ołówkiem). Uczeń, który z przyczyn od niego niezależnych nie może przystąpić do pracy kontrolnej, zobowiązany jest ją napisać w późniejszym terminie.
Kartkówka – jest rodzajem pracy pisemnej sprawdzającej stopień przyswojenia materiału z ostatnich trzech tematów. Stosuje się w zależności od potrzeb, bez konieczności wcześniejszej powtórki i zapowiedzi. Oceny z kartkówek podaje się nie później niż siedem dni od chwili napisania. Ocenianą pracę pisemna: test, pracę klasową uczeń otrzymuje nie później niż 14 dni od dnia jej napisania. W sytuacjach losowych dopuszcza się przesunięcie terminu zwrotu prac pisemnych o czas nieobecności nauczyciela.
Rozdział 2
Ocenianie zachowania
§ 112
1. Bieżące informacje o zachowaniu uczniów klas I – III rejestruje wychowawca, na odpowiednich stronach dziennika lekcyjnego, przy pomocy umownie przyjętych dla wszystkich tych klas w danym cyklu nauczania, symboli oznaczających stopień nabycia przez dziecko danej cechy osobowości, jego przystosowania do grupy i wymagań szkoły.
2. Zachowanie ucznia uwzględnia w szczególności: kulturę osobistą, aktywność społeczną
w klasie, w szkole i poza nią, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz przyjętych norm
i stosunek do obowiązków szkolnych.3. Ocenianie zachowania ucznia klas I - III szkoły podstawowej dokonywane jest według następującej skali:
Symbol „W” – zachowanie przykładne:
a) Zawsze szanuje rówieśników i dorosłych, w postępowaniu kieruje się dobrem, mądrością i odwagą. Wyraża emocje w sposób nienaruszający praw innych. Jest kulturalny, taktowny, koleżeński. Zawsze używa form grzecznościowych.
b) Aktywnie i twórczo uczestniczy w życiu klasy. Bierze udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, osiągając dobre wyniki.
c) Zawsze przestrzega zasad bezpieczeństwa.
d) Odpowiedzialnie wywiązuje się z ze swoich obowiązków, zgodnie współpracuje
z zespołem. Nie zraża się trudnościami, wytrwale dąży do celu. Dotrzymuje umów
i zobowiązań.Symbol „P” – zachowanie poprawne:
a) Szanuje rówieśników i dorosłych, stara się kierować dobrem, mądrością i odwagą. Zazwyczaj wyraża emocje w sposób nienaruszający praw innych. Często używa form grzecznościowych.
b) Uczestniczy w życiu klasy.
c) Zwykle przestrzega zasad bezpieczeństwa.
d) Z reguły wywiązuje się ze swoich obowiązków i zgodnie współpracuje z zespołem. Stara się samodzielnie rozwiązywać problemy szkolne i radzić sobie w niektórych sytuacjach życiowych, ale czasami wymaga dodatkowej motywacji. Nie zawsze dotrzymuje umów i zobowiązań.
Symbol „N” – zachowanie budzące zastrzeżenia:
a) Nie zawsze szanuje rówieśników i dorosłych. Wyraża emocje w sposób naruszający prawa innych. Nie stara się być koleżeńskim, grzecznym. Nie zachowuje należytego dystansu wobec osób dorosłych.
b) Na ogół utrzymuje prawidłowe relacje z grupą.
c) Zazwyczaj przestrzega zasad bezpieczeństwa, ale niektóre jego zachowania mogą zagrażać bezpieczeństwu własnemu i innych.
d) Przeważnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie zawsze zgodnie współpracuje
z zespołem. Potrzebuje wsparcia w rozwiązywaniu problemów szkolnych, nie zawsze doprowadza pracę do końca. Ma trudności w dotrzymywaniu umów i zobowiązań.4. Nauczyciel w klasach I – III stosuje bieżącą informację zwrotną w formie komentarza pisemnego bądź w formie ustnej.
5. Na podstawie zgromadzonych informacji, o których mowa w ust. 1 wychowawca przygotowuje pisemne informacje o postępach dziecka, które przekazuje rodzicom podczas dwukrotnie organizowanych w ciągu roku spotkań.
6. Zaleca się również inne formy bieżących ocen zachowania uczniów, np. ustne pochwały, znaczki, dyplomy, naklejki, itp.