Przeżyjmy to jeszcze raz...
O czym warto pamiętać.....
- II rocznica nadania szkole imienia (13 maja 2009r.)
-
uroczystość odsłonięcia i poświęcenia rzeźby Patrona Szkoły (16 października 2009 r.)
-
I rocznica nadania szkole imienia (13 maja 2008 r.)
-
uroczystość nadania szkole imienia (6 maja 2007 r.)
-
wizyta J. E. Biskupa Kazimierza Ryczana (14 czerwca 2006r.)
- odsłonięcie tablicy pamiątkowej (2005r.)
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
"Nie umiera ten, co w pamięci ludzkiej trwa" - napisano na marmurowej tablicy upamiętniającej Teresę Rajtar, nauczycielkę, inicjatorkę budowy Szkoły Podstawowej w Czostkowie, oraz jej wieloletnią kierowniczkę w ćwierćwiecze jej śmierci. Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ściągnęła do szkoły władze gminy i społeczność wioski.
Zaczęło się od odtańczenia poloneza w wykonaniu klas II i III. Potem były łzy wzruszenia i radość, gdy młodzież przedstawiała akademię o życiu jednej z najbardziej zasłużonych osób w powstaniu szkoły w Czostkowie w gminie Krasocin - Teresy Rajtar. Cenionej nauczycielki, którą wszyscy znali, bo w roku 1947 osiedliła się w tej wsi i tutaj pracowała w szkole jako jej kierowniczka aż do emerytury w roku 1964. To właśnie jej społeczność Czostkowa zawdzięcza powstanie Szkoły Podstawowej w Czostkowie. Gdy rozpoczęła pracę w naszej miejscowości, nauczanie odbywało się w prywatnych domach państwa Banasików, Łuszczów i Cabajów. Praca w takich warunkach była bardzo uciążliwa. Teresa Rajtar podjęła starania, aby rozpocząć budowę szkoły. Będąc osobą przedsiębiorczą, aktywną, zmobilizowała władze i społeczność lokalną, która ofiarnie włączyła się w budowę placówki. Dzięki wspólnemu wysiłkowi w 1959 oddano do użytku Szkołę Podstawową w naszej miejscowości.
Marmurową tablicę upamiętniającą 25 - lecie śmierci inicjatorki powstania szkoły na której widnieje motto: "Nie umiera ten, co w pamięci ludzkiej trwa", odsłonili na holu szkoły byli uczniowie T. Rajtar: P. Ślęzak, radny z Czostkowa J. Lewandowski oraz przedstawicielka społeczności uczniowskiej - M. Kwapisz. Specjalnie na tę okazję zgromadzeni w szkole mieszkańcy Czostkowa wysłuchali nagrania Marii Kukli, 80 letniej mieszkanki wioski, która w swoich wspomnieniach opowiadała o T. Rajtar.
Tablicę pamiątkową ufundował szkole zakład kamieniarski Andrzeja Gula z Secemina. Przy odsłonięciu i poświęceniu płyty byli obecni m. in. Józef Siwek - wójt gminy Krasocin, Anna Świerczewska - wizytator włoszczowskiego oddziału Kuratorium Oświaty w Kielcach, proboszcz Kazimierz Blicharski, władze z sołectwa oraz mieszkańcy wioski. Montaż słowno - muzyczny o życiu i twórczości "wspaniałego nauczyciela dobrego człowieka" przygotowały z dziećmi M. Blautt i Z. Mąkosa.
Wizyta J. E. Biskupa Kazimierza Ryczana
W dniu 14 czerwca 2006 r. na terenie Szkoły Podstawowej w Czostkowie miała miejsce niecodzienna podniosła uroczystość. Mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole J. E. Biskupa Kazimierza Ryczana. Odwiedziny te związane były z wizytacją kanoniczną parafii Kozłów. Była to pierwszy tego rodzaju wizyta od chwili powstania szkoły, czyli od 1959 roku. Pani dyrektor Bożena Kaczmarczyk, witając dostojnego Gościa scharakteryzowała działalność naszej placówki. Wszyscy nauczyciele to wykształcona kadra, w większości ubiegająca się o kolejne stopnie awansu zawodowego(...)Wychowawcy i pedagodzy kładą duży nacisk na wychowanie młodzieży w w duchu wartości: prawdy, dobra, miłości sprawiedliwości i szacunku dla drugiego człowieka. Młodzi ludzie opuszczający mury naszej szkoły wybierają różne drogi życiowe, także drogę powołania kapłańskiego i zakonnego. Ksiądz Biskup Ordynariusz z powagą wysłuchał słów powitalnej pieśni: "Bądź pozdrowiony gościu nasz", odśpiewanej przez całą szkołę, a następnie obejrzał krótką część artystyczną, zapoczątkowaną wspaniałym "biało - czarnym" polonezem. Dzieci klas młodszych w Szkole Filialnej w Ludyni, dokąd również udał się Ksiądz Biskup, ubrane w kolorowe stroje krakowskie, brawurowo zatańczyły krakowiaka. Czas przeznaczony na indywidualne rozmowy dzieci z Księdzem Biskupem obfitowały dociekliwe pytania dotyczące między innymi ilości wizyt u Ojca Świętego, planów wakacyjnych oraz upodobań kulinarnych. Po zaspokojeniu ciekawości pytających i udzielaniu odpowiedzi nasz Gość dokonała pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej i udał się na krótkie spotkanie z nauczycielami. Było to możliwe dzięki życzliwości rodziców, którzy podjęli w tym czasie opiekę nad dziećmi. Tego dnia odczuwaliśmy prawdziwego ducha jedności. Była to z pewnością wspaniała lekcja wychowawcza. (Na podstawie artykułu z "Biuletyn Informacyjny"- październik 2006 r. nr 13/IV autor mgr M. Blautt).
Uroczystości związane z imieniem szkoły w zakładce Parton szkoły