• Ciekawostki historyczne

• 1. Czy w czasach Mieszka I na ziemiach polskich posługiwano się pieniądzem?

Książę Mieszko I był pierwszym polskim władcą, który zaczął bić monety. Nie miały one jednak takiego znaczenia, jak współczesne pieniądze. Większa część obrotów handlowych odbywała się na zasadzie wymiany "towar za towar".

2. Dlaczego Elżbieta Rakuszanka, żona Kazimierza Jagiellończyka, nazywana jest "matką królów"?

Rakuszanka urodziła Jagiellończykowi 13 dzieci, w tym 6 synów. Czterech spośród nich dostąpiło godności królewskich: Władysław panował na Węgrzech i w Czechach, a Jan Olbracht, Aleksander i Zygmunt zasiadali kolejno na tronie polskim.

3. Który z naszych królów zrezygnował z tronu?

Rezygnacja z dalszego sprawowania rządów przez króla to abdykacja. W 1668 roku, gdy wszelkie próby wzmocnienia tronu i przeprowadzenia reform ustroju Rzeczypospolitej zakończyły się niepowodzeniem, Jan Kazimierz Waza, po dwudziestoletnim okresie sprawowania władzy, abdykował. Był on pierwszym królem Polski, który oddał koronę, ale nie jedynym. 127 lat później uczynił to samo nasz ostatni władca - Stanisław August
          Poniatowski.

4. Kto przywiózł do Polski zwyczaj picia kawy?

Zwyczaj picia kawy w Polsce sięga czasów wojen tureckich. Prawdopodobnie więc to Turcy, do których należała znaczna część Afryki przywieźli stamtąd ziarna kawowca i przepis na sporządzanie z nich wywaru. Wiadomo, że kawa, traktowana początkowo jako rzadki przysmak, znana była na dworze Jana III Sobieskiego.