• Opis

        •  CZOSTKÓW to niewielka miejscowość w gminie Krasocin, powiecie włoszczowskim, województwie świętokrzyskim. Położona jest na wysokości 296 m n.p.m.  Rozległe tereny porośnięte są lasami sosnowymi i mieszanymi, które dają bogactwo grzybów i jagód. 

          Wieś jest starą jednostką osadniczą. Pierwsza wzmianka o Czostkowie pochodzi z roku 1520. Dawniej była to ulicówka. Przekształciła się jednak w owalnicę.

                     Od 1890 roku funkcjonuje do dziś dworzec kolejowy.  Obecnie piętro budynku  pełni rolę mieszkalną, natomiast parter to kasa biletowa oraz poczekalnia dla podróżnych. Stacja kolejowa nosi nazwę Ludynia.

          Dynamiczny rozwój wsi rozpoczął się od roku 1964 wraz z budową Zakładów Silikatowych.  Jego budowę rozpoczęto w latach 1960 - 1962. We wrześniu dyrektor Silikatów Grajnert rozpoczął produkcję. O budowie zakładu w Czostkowie zadecydowała baza surowcowa tj. bogate złoża piasku kwarcowego, sąsiedztwo zakładu wapienniczego "Bukowa".

           W roku 1995 wybudowano hydrofornię i przeprowadzono wodociąg. Od roku 2003 wieś została stelefonizowana. Ponadto położono nową nawierzchnię na drogach. Funkcję sołtysa pełni Pan Roman Pudło a radnymi są Pan Wiesław Banasik i Pan Jacek Włodarczyk. Ważną postacią w naszej miejscowości jest Pan Franciszek Hołownia- sybirak.

           

          Okolice Czostkowa


          W odległości 5 kilometrów od Czostkowa leży Ludynia. Nazwa tej miejscowości przewija się w wielu książkach historycznych, dlatego że funkcjonował tu w dobie reformacji zbór - świątynia ariańska. Budowla ta stoi po dziś dzień w parku ludyńskim obok dworu. Tu też znajduje się owiana legendą kamienna ławka, na której siedział Tadeusz Kościuszko. Znana jest również z kadru filmowego. Kręcono tu sceny do filmu "Przedwiośnie", "Syzyfowe prace". Ludynia ma swoich lokalnych bohaterów. Do ich grona należą kpr Bolesław Więckowicz, uczestnik obrony Westerplatte i st. sierżant Józef Skoczek, uczestnik wojny z bolszewikami w 1920 r. oraz żołnierz września 1939 r. W Ludyni znajduje się też cmentarz żołnierzy niemieckich i austryjackich z czasów I wojny światowej.

             
           

          Dąbrówka jest małą miejscowością. Dzieci stąd uczęszczają do szkoły W Czostkowie. Otoczona jest lasem tzw. Górkami Żydowskimi. Do osobliwości należy tu kapliczka wiejska postawiona przez jednego z mieszkańców wsi.