• rok szkolny 2008/2009

• Światowy Dzień Książki
          • Iluzjonista w szkole

15 października 2008r.  - Ślubowanie uczniów klasy I

17 -  21 listopada 2008 r.

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ w naszej szkole

Edukacja globalna to edukacja, która otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka.

TEG organizowany jest w Polsce od kilku lat. Uświadamiamy sobie coraz bardziej, że problemy globalne, wcale nie są od nas odległe, i że to, co robimy tu i teraz ma globalne skutki ( efekt cieplarniany, uszczuplanie zasobów pitnej wody, skrajna polaryzacja biedy i bogactwa). Edukacja globalna jest bardzo ważna w budowaniu tolerancji, zrozumienia, aktywnych postaw na rzecz obrony podstawowych praw człowieka oraz budowaniu świata, w którym każdy może godnie żyć.

HARMONOGRAM TEG W NASZEJ SZKOLE

1. Apel „Nie ma życia bez wody”.
          2. Gazetka ścienna „ Lepszy klimat pełniejszy portfel”, „Przełącz się na oszczędzanie”, „Zróbmy dobry klimat”.
          3. Gazetka szkolna - numer specjalny „Segreguję śmieci, oszczędzam wodę i energie”
          4. Ulotki dla rodziców "Przełącz się na oszczędzanie". czytaj
          5. Wystawienie pojemników na śmieci - odpady. Segregacja śmieci.
          6. Przeprowadzenie lekcji (godzina wychowawcza, przyroda, matematyka, informatyka, historia, język niemiecki):

• Praca i dzieci
          • Różne płace
          • Edukacja dla wszystkich
          • Z  ekologią na Ty
          • Przyroda i człowiek, zagrażające działania człowieka. Słownictwo, plakaty. Co powinnam zrobić  dla środowiska, żeby go nie zniszczy? Jak żyć ekologicznie? Prezentacje multimedialne.
          • Oszczędzamy prąd. Stosowanie żarówek energooszczędnych.
          • Z cieknącego kranu. Oszczędzamy wodę.
          1. Zajęcia dla przedszkolaków: „Mój kolega z Afryki” Turniej wiedzy o kasztanowcu (scenariusz w EKOświat)

2. Konkurs klasowy dla powtórki ekowiadomości (kl. IV - VI) „Jak pomóc Ziemi i sobie, czyli jak żyć ekologicznej”.

3. Notatka do gazety lokalnej.

Przygotowały: p. Jadwiga Polewczak, p. Aneta Ślęzak - Siwek.

Tydzień Edukacji Globalnej się skończył, ale my dalej się uczymy, jak działać żeby nie szkodzić środowisku naturalnemu.

21 luty 2009 r. Pasowanie uczniów klasy I na czytelnika

Pasowanie na czytelnika w naszej szkole od dość dawna wpisało się w tradycję. W tym roku klasa I bawiła się ze wszystkimi uczniami z kl.  II, III oraz z przedszkola.

Część artystyczną  pod opieką p. dyr. szkoły P.  Bożeny Kaczmarczyk przygotowała klasa III  Inscenizacja pod tytułem „ Pasowanie na Rycerzy Książki” sprawiła wiele radości wszystkim biorącym w niej  udział. Wstępem do uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu na pacynkę lub kukiełkę inspirowaną wierszami Jana Motyli ( od 3 lat szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie i odnosi sukcesy, opiekę nad konkursem sprawuje p. A. Lechowicz) ogłoszonego  miesiąc wcześniej przez P. dyr.

Na konkurs wpłynęło 25 prac z klas 0- III i 3 prace z kl IV-VI. Nagrodzonych  upominkami zostało 8 prac.  Wykonane prace zostały podarowane do oddziału przedszkolnego. Wszyscy uczniowie , którzy wzięli udział w konkursie w najbliższym czasie wyjadą na wycieczkę. Koszty dojazdu pokryje nasz sponsor p. Zbyszek Dobosz.

Po uroczystości uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Każdy osobiście przypieczętował własnym kciukiem w kronice wcześniej złożone przyrzeczenie i otrzymał pierwszą książkę ze szkolnej biblioteki.

Tekst  przyrzeczenia:

My uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czostkowie uroczyście przyrzekamy:

- być pilnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki,

- szanować wypożyczone książki,

- uczyć się i wykorzystywać zawartą w nich wiedzę,

- być wiernymi rycerzami książki

9 - 14 marca 2009 r. - Tydzień Kultury Języka

11 marca 2009 roku Samorząd Uczniowski w ramach Tygodnia Kultury Języka zorganizował szkolny konkurs "Poznaj polskie legendy". W konkursie wzięli udział uczniowie klasy II, IV i V.

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia 2009r. w szkole obchodzono Światowy Dzień Książki. W ramach promocji czytelnictwa odbywały się w szkole różnorodne konkursy związane z książką.

I tak w klasie I – konkurs na najładniej przeczytany fragment z wybranej książki,

w klasie II -  godzina z ciekawą książką, uczniowie prezentowali najciekawsze
                  ich zdaniem lektury i nie tylko,

w klasie III recytacja wybranego wiersza Jana Brzechwy.

Wcześniej odbyły się konkursy plastyczne z których p. Małgorzata Blautt zrobiła wystawkę.

Iluzjonista w szkole

23 kwietnia 2009 r. odwiedził nas pan Iluzjonista. Pokazał nam sztuczki magiczne wykonywane przez słynnych iluzjonistów, a niektórych nauczył.