Teresa Rajtar - inicjatorka budowy Szkoły Podstawowej w Czostkowie

• Szkoła Podstawowa w Czostkowie powstała w 1959 roku.  Inicjatorką jej budowy  była Teresa Rajtar. Pracowała tutaj jako kierowniczka do roku 1964. Pierwsza kadra pedagogiczna oprócz p. T. Rajtar to: Stanisława Kuminiarczyk, Kazimiera Wrześniewska, Regina Strączyńska i Henryka Tambor (później Trybek).

Szkoła w latach 1969 - 1986

• Drugim kierownikiem - dyrektorem szkoły od 1969 roku był Wiesław Łyczkowski. Prowadził on szkołę do 1986 roku. Kadra pedagogiczna tego okresu to: Stanisława Kuminiarczyk - nauczycielka języka polskiego, wiedzy obywatelskiej, historii, Alfreda Kopek - nauczycielka geografii i klas młodszych, Helena Łyczkowska - nauczycielka klas młodszych i prac ręcznych, Halina Musiał - nauczycielka języka rosyjskiego i chemii, Marian Szczepanik - nauczyciel matematyki i muzyki, Lucyna Karpińska -  nauczycielka matematyki. W późniejszym czasie zastąpiła ją  Anna Błachucka.

Szkoła w latach 1986 - 1997

• Dyrektor Eugeniusz Mąkosa jako trzeci w historii tej placówki kierował nią w latach 1986 - 1997. W 1996 roku rozpoczęto rozbudowę obiektu. Szkoła w Czostkowie była wtedy placówką 8 - klasową. Uczyło się w niej 122 uczniów, pracowało 13 nauczycieli. Liczba uczniów w klasach wahała się od 15 - 27 osób.

Szkoła od 1997

• Dyrektor  Bożena Kaczmarczyk objęła placówkę 1 września 1997 roku. W 2001 roku zakończono modernizację budynku - dobudowano jedno piętro, dzięki czemu zajęcia lekcyjne nie odbywają się na dwie zmiany. W budynku szkoły mieści się również przedszkole. Obecnie szkoła dysponuje nowoczesną salą komputerową Od roku 2005 rozpoczęto budowę sali gimnastycznej.  Od roku 1995 filią Czostkowa jest szkoła w Ludyni. Uczy się w niej 20 uczniów i pracuje dwóch nauczycieli.

Szkoła od 2012

• Od 1 września 2012 roku funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II pełni p. mgr Zdzisława Mąkosa. W tym też roku w związku z likwidacją Szkoły Filialnej w Ludyni, przestał istnieć Zespół Placówek Oświatowych w Czostkowie - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie jest samodzielna placówką.